HK ČR podporuje odmítání nové „unijní“ bankovní daně ze strany Česka

18.06.2010 | , Hospodářská komora ČR
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


perex-img Zdroj: Finance.cz

18.6. 2010 Hospodářská komora podporuje postoj Česka, které je proti zavedení nové bankovní daně v Evropské unii. Na dnešním summitu unie bude premiér Jan Fischer prosazovat změnu unijního postoje. V návrhu dokumentu, který mají lídři členských států schvalovat, se EU zavazuje, že daň, z níž by se v budoucnu měla platit případná záchrana finančních ústavů, zavede. Češi ale chtějí, aby text hovořil jen o tom, že EU o jejím zavedení uvažuje.

„Zavedení bankovní daně dle mínění odborníků zdraží služby a finance pro podnikání. Komora proto vítá, že i Česko na jednání v Bruselu bankovní daň nepodpoří,“ řekl prezident HK ČR Petr Kužel.

Připomněl, že HK ČR už v dubnu deklarovala společně s Českou bankovní asociací, že obě instituce budou usilovat o eliminaci negativních dopadů připravované evropské regulace bankovního sektoru. Ta by podle HK ČR i ČBA mohla ve svém důsledku vést ke zhoršení financování malých a středních firem a jejich přístupu k úvěrům

"Máme s tím textem, tak jak je připraven, problém. Česká republika konzistentně uplatňuje stanovisko, že to je příliš rigidní, je příliš mnoho ještě nezodpovězených otázek na odborné úrovni, než abychom přijali rigidní politické rozhodnutí, které by nerespektovalo odlišnosti jednotlivých zemí," řekl dnes podle ČTK Fischer.

S negativním stanoviskem české vlády nesouhlasí ČSSD. Podle jejího lídra Bohuslava Sobotky by totiž vytvoření fondu bylo výhodné. "Kdyby se systém podařilo dotáhnout do konce, tak by to znamenalo nižší riziko pro státní rozpočet v případě případných krachů bank," uvedl dnes odpoledne na tiskové konferenci Sobotka.

Navíc podle Sobotky ČR svým postojem podkopává postavení EU ve světě. "Pro silné postavení EU ve světě je třeba i ukázka jednoty a ČR to podkopává," uvedl. Zároveň dodal, že pokud by byla ČSSD ve vládě, návrh Evropské komise by podpořila.

Evropská komise před nedávnem navrhla, že příjem z nové speciální bankovní daně, možná daně z finančních transakcí, by se spravoval odděleně od státních rozpočtů. Plynul by tak do speciálních národních fondů, které by měly sloužit jako pojistka pro případ, že některé z finančních ústavů by se dostaly do potíží. Brusel tak chce zabránit tomu, aby se opakovala situace z doby během finanční krize, kdy evropské vlády zachraňovaly některé banky z peněz daňových poplatníků.

EU chce, aby stejný princip prosazovaly i další země světa. K přijetí nové bankovní daně chce přesvědčit i skupinu G20, tedy 20 největších ekonomik světa, jejichž představitelé se sejdou na konci června v kanadském Torontu. Nedávné setkání ministrů financí G20 však ukázalo, že naděje EU na úspěch jsou jen mizivé. Také dalším zemím totiž vadí, stejně jako Česku, že unie nespecifikovala, jak by daň měla vypadat.

"V tomhle se bude odebírat moje vystoupení a samozřejmě i moje konzultace, které teď ještě povedu. Ten text by měl být volnější. Ne, že zavedeme, ale měli bychom uvažovat o zavedení a podobně," řekl český premiér. "Ten text je ještě rigidní, takže ten nám zatím nevyhovuje," doplnil.

Autor článku

Tiskovka