„Praxe ukazuje, že klienti své smlouvy neaktualizují a nebo záměrně nemovitosti podhodnocují z důvodu stanovení co nejnižší ceny pojištění. Neuvědomují si ale, že v případě škodní události pojišťovna proplatí škodu maximálně do výše sjednané pojistné částky. V případě vzniklé škody jsou pak rozhořčeni, že z vyplacených peněz není možné uvést nemovitost do původního stavu,“ říká Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP. „Nyní dáváme veřejnosti do rukou nástroj, díky kterému má každý možnost si prověřit, zda má majetek pojištěn v dostatečné výši.“
Pokud uživatel zjistí, že má nemovitost pojištěnou na nižší částku než je vypočtená hodnota, s největší pravděpodobností je jeho nemovitost podpojištěna. V takových případech je vhodné zvážit navýšení pojistné částky a pojistnou smlouvu aktualizovat.Loňský průzkum ČAP ukázal, že celých 62 % respondentů ve své pojistné smlouvě výši pojistné částky nikdy nezměnili, přestože polovina z nich měla smlouvu starší 10 let. Zatímco aktualizace smlouvy je nutná při každé změně, úprava pojistné částky je důležitá v důsledku rekonstrukce či jiného zhodnocení nemovitosti.
Aplikace kalkulačky je umístěná na domovské stránce www.cap.cz v odkazu Pro veřejnost/Pojistná hodnota nemovitosti. Vygeneruje uživateli doporučenou minimální pojistnou hodnotu pro nemovitosti běžného typu. Výpočet je proveden zjednodušenou formou a nezahrnuje cenu pozemku. Jakékoliv nadstandardní stavební prvky hodnotu zvyšují a je třeba je ve smlouvě zohlednit. Pojistná hodnota nadstandardních nebo luxusních nemovitostí může být až několikanásobně vyšší.
„Výsledná hodnota je pouze orientační. Nemá ambice jakkoliv rozporovat znalecké posudky nebo výpočty konkrétních pojistitelů, které jsou prováděny s mnohem větším rozlišením“ dodává Tomáš Síkora.