Ve své čerstvé výroční zprávě nazvané "Malé a střední podniky pod tlakem" tyto informace uvedla 11. června Evropská komise, uvádí dnešní zpráva serveru aktuálně.cz s odkazem na server EurActiv.cz.
O malých a středních podnicích se obvykle tolik nemluví. Na rozdíl od příběhů velkých fabrik se špatně "prodávají" médiím i politikům. Jejich zásadní význam pro hospodářství tak může laika zaskočit.
V celé EU je 20 milionů SMEs, které dávají práci 90 milionům lidí, a vytvářejí tak dvě třetiny pracovních míst a 58 % národních bohatství. Mezi lety 2002 až 2008 vytvořily v sedmadvacítce 9,4 milionu nových míst, to je s 1,9 % tempem více než dvojnásobek přírůstku práce, kterým se mohly pochlubit velké podniky.
Propouštět se bude i v roce 2011
Po nástupu krize ale naopak SMEs 3,3 milionu míst ztratily a na rozdíl od podniků velkých budou propouštět ještě příští rok.
Zatímco totiž exportu, kde dominují velké ale i střední podniky, se už vede lépe, domácí spotřeba a stavebnictví se naopak budou v dluhy zamořené Evropě zotavovat jen velmi pomalu. Právě domácí spotřeba přitom živí třeba malé stavební firmy nebo živnosti a malé firmy v maloobchodu, službách, hotelích, restauracích, - zkrátka SMEs.
Řešení vidí komise v přijetí Aktu pro malé a střední podniky z června 2008, kterým navrhuje snížit administrativní zátěž pro SMEs do roku 2012 o polovinu.
To by mohlo prospět i Česku.
Zatímco totiž v Unii v průběhu let 2002 až 2008 vzrostl počet SMEs o 13 %, v Česku pouze o 3 %. Podobné je to s vývojem zaměstnanosti - v EU narostla o 12 %, zatímco v Česku o pouhé 1 %. Naopak výkon českých SMEs rost mnohem rychleji, než činil unijní průměr. V Česku v roce 2008 produkoval tento sektor o 87 % více "přidané hodnoty" než v roce 2002, v celé Unii "pouze" o 28 %.
Zpráva převzata z Hospodářské komory ČR.