Banky si nedůvěřují
Problémem současných kapitálových trhů je obnovená nedůvěra mezi jednotlivými finančními domy, které si následně nechtějí mezi sebou krátkodobě půjčovat finanční prostředky. Sazby na mezibankovním trhu rostou a financování se prodražuje. Než by velké banky riskovaly na mezibankovním trhu, raději vezmou zavděk minimálním úrokem a peníze ukládají u centrálních bank.
Právě růst sazeb na mezibankovním trhu stál za vznikem finanční krize. Po krachu Lehman Brothers tehdy sazby vylétly na rekordní úrovně a toky finančních prostředků prakticky ustaly.
Ve druhé polovině týdne trhy podpořilo několik makroekonomických zpráv. Zvláště vysoké tempo čínského exportu překvapilo analytiky a pomohlo burzám po celém světě k růstu. Páteční seance se vyvíjela nejprve optimisticky, ale data ohledně poklesu maloobchodních tržeb v USA znamenala obrat nálady. Negativní data byla ale vykompenzována pozitivní zprávou o důvěře spotřebitelů a burzy tak závěr týdne zastihl v zeleném.
Erste Bank umazala část ztrát
Propad z úvodu týdne se na české burze týkal zejména Erste Bank, jejíž akcie poklesly až k 643 Kč, což je nejnižší hodnota od loňského července. Problémem této rakouské banky je její expozice v dluhopisech krizí zasažených zemí. Mezi ně patří i Maďarsko, kde dlouho trvající vysoké úvěrové sazby motivovaly občany k půjčkám v zahraničí – zejména v Rakousku. Nepříjemnosti nastaly, když maďarský forint začal po vypuknutí finanční krize vůči euru oslabovat. Maďaři museli za půjčky v eurech platit stále více a dostávali se u věřitelů do problémů.
Akcie Erste Bank v závěru týdne kompenzovala ztráty a obchodování uzavřely na 715 Kč.
Akcie ArcelorMittal Ostrava končí na burze RM-SYSTÉM, vydělat se na nich dalo i 33 tisíc procent
Páteční valná hromada definitivně schválila vytěsnění minoritních akcionářů ze společnosti ArcelorMittal Ostrava za 4 tis. Kč. Skutkem se tak stalo to, co většina investorů dlouhodobě očekávala. Z české burzy RM-SYSTÉM odejde jeden z oblíbených akciových titulů.
Když se podíváme trochu do historie, zjistíme, že kurz akcie dosáhl svých minim v průběhu roku 2001, kdy se tento titul dal koupit i za méně než 20 Kč. Po roce 2002 následoval poměrně prudký růst spojený s příchodem nového vlastníka a boomu českého ocelářství. Díky nové legislativě byla společnost v roce 2004 vyřazena z oficiálního trhu burzy. Tehdy se ještě kurz pohyboval kolem 700 Kč.
Spolu s otevřením volného trhu burzy RM-SYSTÉM byly akcie opět přijaty k obchodování v srpnu 2005 s kurzem 1 650 Kč. Následoval postupný nárůst kurzu akcie, který dosáhl svých maxim v roce 2007 a 2008. V těch letech několikrát překročil hodnotu 6 700 Kč, což je 335 x více než v roce 2001. ArcelorMittal Ostrava se tím zařadil mezi tituly, na kterých se dalo na tuzemském akciovém trhu nejvíce vydělat.
Následná finanční krize se promítla i do hospodaření oceláren a největší panika na jaře 2009 srazila kurz dokonce pod 1 500 Kč. Letošní rok ovlivňovaly hodnotu titulu zejména spekulace ohledně vytěsňovací ceny. Vzhledem k obrovskému nerozdělenému zisku společnosti většina minoritních akcionářů očekávala hodnotu podstatně výše a dá se očekávat, že hodnota akcie v squeeze outu bude mít ještě dohru u soudu, což ale na odchodu titulu z burzy nic nezmění.