Brněnský krajský soud své rozhodnutí zdůvodnil tím, že pokud by se spořitelna, která má v zástavě majetek OP, stala členem věřitelského výboru, mohla by mít na celé řízení až příliš velký vliv. OP je od května v konkurzu, svým věřitelům dluží asi 1,6 miliardy korun.
"Toto rozhodnutí zhoršuje obecně nejen postavení věřitelů, ale zrcadlově též dlužníků v celé České republice. Jestliže totiž hrozí, že věřitelé přijdou o svoji jistotu hlasování ve věřitelském výboru, musí se dívat na každý obchodní případ mnohem konzervativněji než dosud. To znamená, že úplně u všech úvěrů automaticky vzrostlo riziko, a tím se zhoršilo hodnocení dlužníka," uvedl Tauber.
Věřitel má podle něj téměř vždy určité pravomoci vůči dlužníkovi, který nemůže nakládat se zástavami a je omezen v prodeji majetku. V opačném případě by podle Taubera mohl pohledávku snadno znehodnotit. "Verdikt soudu tak představuje významný signál, že by napříště mohlo být postavení věřitelů vůči dlužníkovi chápáno zcela jinak. Pozice věřitele by byla výrazně oslabena, což jde zcela proti duchu nového insolvenčního zákona," řekl Tauber.
Rozhodnutím soudu společnost skončila začátkem května v konkurzu. Konkurz však provází pověst podivné akce. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová si nechala zpracovat jeho souhrnnou analýzu, na konkurz už dohlíží také státní zástupce z Krajského zastupitelství v Brně Zdeněk Snášel.
Prostějovská firma zaměstnávala v dobách, kdy provozovala své pobočné závody, téměř 10.000 lidí. Nyní jich má zhruba 900. Firmu museli opustit pracovníci poboček OP i zaměstnanci mateřského závodu v Prostějově.