Život s bublinkami
V historii ryze české firmy USSPA svítí několik restartů. Samotné její založení v roce 1995 bylo restartem kariéry jejího zakladatele Petra Koláře.
Panský dvůr Telč procitl ze zimního spánku
„Mám rád Českou Kanadu, tohle je můj kraj – tak jsem se rozhodl zkusit pro něj něco udělat,“ říká Pavel Šilhan.
České kladivo na zápach
Do ruky ho uchopil David Rašmadžian a jeho firma A.L.P. Ecology.Dvaačtyřicetiletý David Rašmadžian nezapře arménský původ, přestože se narodil a vzdělání získal v Ostravě. Jeho dědeček, který pocházel z umělecké rodiny malířů a sochařů, přijel ve třicátých letech minulého století do tehdejšího Československa studovat architekturu. Zamiloval se tu, oženil a založil rodinu.
Kdo bude pracovat?
Na konferenci pořádané týdeníkem Euro vystoupí Jan Bubeník, Philippe Riboton, Alex Crossley, Kateřina Gábová, Jan Mühlfeit, Jan Hnízdil.
Mulier: porcelánové kouzlo
Žádný plastový uniformní design. Vzhled porcelánových vypínačů a zásuvek firmy Mulier zaujme originálním provedením i barvami.
S podnikateli nebojujeme
Právě naopak, stojíme na jejich straně, říká starosta Poděbrad Ladislav Langr. Ale přiznává, že zpočátku to bylo hodně těžké.
Jak zlevnit veselku? Škrtnout fotografa, kapelu… nebo se vůbec neženit
Částky vynakládané na svatby mohou na první pohled vypadat astronomicky, ve skutečnosti však lidé utrácejí stále méně.
Test Peugeotu Expert 2,0 BlueHDi: silně návykové
S Peugeotem Expertem jsem v jednom zátahu ujel 500 kilometrů. Pak jsem dlouho hledal správný posez v jiných autech. Takový to byl komfortní zážitek.
Z fakturace legrace
Fakturoid, program zajišťující online fakturaci a účetnictví, díky intuitivní a snadné obsluze zpříjemňuje účtování mnoha živnostníkům a malým firmám.
Trh ojetin se mění
Prodej ojetých automobilů je byznys, kterému se u nás daří. Průměrný věk registrovaných aut je stále velmi vysoký a možnost koupit vůz za polovinu i méně původní ceny Čechy pořád láká.
Dorty Ollies znají lidé v Ostravě i Olomouci
Firma, která začínala od nuly, má dnes obrat v desítkách milionů a byla zvolena Rodinnou firmou roku 2016.
Dokonalost ručně šitých bot
V čase, kdy tradiční řemesla jen pomalu chytají druhý dech, přichází obuvnická dílna Švienty s nabídkou anatomicky padnoucích a střihově různorodých luxusních bot.
Nebeská tlačenice
„V Česku je vůbec největší koncentrace producentů letadel na světě,“ říká Petr Volejník, ředitel společnosti ATEC, výrobce ultralightů .
Letní lyžování v Česku? Proč ne, uvidíme.
Až dosud nepředstavitelná věc, od roku 2017 možná realita, připouští ředitel areálu v Monínci Jaroslav Krejčí.
Přírodní sníh je jen na ozdobu
Podnikatele na horách svírají obavy. Investují, aby se zbavili závislosti na rozmarech přírody.
Šaty z Haštalské nosí i Martha Issová
Módní návrhářky Radka Sirková a Anna Tušková nejdřív o podnikání neuvažovaly. Byznys se z jejich tvorby stal až později.
Jogurty proslulé od Šumavy k Tatrám
Po revoluci začali s jednou půjčenou výrobní linkou. Dnes znají značku Hollandia všichni.
Jiřina Kubešová má vytříbený jazýček
Když ucítila opojnou vůni pražených kávových bobů, pochopila, že se čokoláda stala její vášní.
Nad Českem houstnou (virtuální) mraky
Ajťáci jsou dnes ve firmách povětšinou jen jako hasiči požárů. To chci změnit, říká Dalibor Lukeš, šéf služeb společnosti SoftwareONE.
Jízda na retrovlně
Přestože výrobci umějí propůjčit moderním přístrojům podobu starých časů, není nad originál s rodinnou historií. Dobře to ví i sběratel Martin Hájek.
Podnikatelé v kopačkách
Po tuzemských fotbalových trávnících neběhají zaměstnanci klubů, jak je v Evropě běžné, ale živnostníci.
Fotbalista jako zaměstnanec? Proč ne
Pavel Šedlbauer šéfuje AGC Flat Glass Czech a zároveň i teplický fotbalový klub, který společnosti patří. „S některými hráči je potíž, pracovní smlouvy by to vyřešily,“ říká.
Česko ve víru hubnutí
Češi si rádi dopřávají. Podnikání v oblasti redukce hmotnosti se proto daří. Kdo nezažil náročné hubnutí, tak se často domnívá, že vystačí s jednoduchou rovnicí: méně jídla + více pohybu = pokles nadváhy. Proč by měl platit odborníka a utrácet za doplňky stravy? Redukce a zejména udržení snížené hmotnosti však nejsou snadné.
V Sušici hrají pořád velké sólo
Místo proslulých zápalek dnes v Sušici vyrábějí kvalitní dveře a zárubně. Produkce proslulých sirek skončila v pošumavském městečku před osmi lety. A nebylo divu. Dřevozpracující továrna se zastaralým vybavením nebyla příliš konkurenceschopná. Jen se tak naplnil scénář, který začalo psát nové vedení podniku.
Čokoláda? To je vášeň!
Firma Pražská čokoláda je pojem. Před jedenácti lety ji založila Silvie Steinerová, o šest let později se k ní přidal její přítel Petr Kovařík, do té doby manažer Mazdy.
Stavějí domy v korunách
Jak se žije ve světle ramp, poznala, když se stala první českou královnou krásy. Teď s kamarádkou nabízejí zážitkové ubytování
Obrazový kronikář města
Po deseti letech byl konečně na dovolené, ale Petr Horák, ředitel lokální televize CMS TV, si nestěžuje.
Věřím, že štěstí přeje připraveným
Michaela Kovářová řídí finance skupiny ICZ, předního dodavatele integrovaných a softwarových řešení a aplikací na míru. Ve třinácti společnostech pracuje 550 lidí a tržby dosahují téměř dvou miliard korun
Zlaté české ručičky nezahálejí
Kdysi se říkávalo, co Čech, to muzikant. To už dnes neplatí. Handmade portály, jimž v tuzemsku vévodí Fler.cz, ukazují, že Češi propadli kouzlu tvořivosti.
Hlasování veřejnosti o nejlepší rodinnou firmu bylo zahájeno
Široká veřejnost může aktuálně podpořit svou oblíbenou rodinnou firmu v soutěži Equa bank Rodinná firma roku, kterou pořádá Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).
Vrata mu otevřela dveře do světa
První dovezená garážová vrata smontoval Petr Jacina v malé zámečnické dílně. Dnes pro něho pracuje sto padesát lidí.
Básně jdou do světa
Lukáš Sedláček si vysnil sociální síť pro básníky. Nazval ji Poetizer a aktuálně s ní expanduje do Spojených států.
Segwaye jsou v Praze na odstřel
Segwaye mnohým Pražanům vadily už dlouho. Stěžovali si na ně, poukazovali na to, že při projížďkách turistů v centru města hrozily nehody. Načež politici bouchli do stolu a samovyvažovací dopravní prostředky z centra Prahy od 3. srpna vykázali.
Jsem svým pánem. To mě baví
Tomáš Kotlár založil kadeřnický salon v roce 1991. Dodnes toho kroku nelituje, i když občas, jak přiznává, trpí.
Jablečný král zachránil rodinný byznys
Původní byznys jeho otce, majitele sadů, dospěl ke krachu. Robert Vyšata, který jako teenager provozoval hostely pro studenty, se ale rozhodl postavit osudu.
Mašina na bláznivé nápady
Michaela Krobová se pustila do plnění dětského snu o ekologickém květinářství a zatím se z něj neprobudila.
O pilotech a modelářích
Rodinná firma Pecka Modelář zažila za 25 let na trhu velké změny. Dříve Češi drtili západní konkurenci, teď je dusí Asie.
Složitá cesta k jednoduchosti
O co jednodušší jsou tvary kabelek Franco Arazzi, o to pestřejší mají využití. A příběh české značky s italsky znějícím jménem je ještě košatější.
Musíme se ohánět
V Česku je nejvíce zvířat na počet obyvatel v celé Evropě. Veterinární lékaři ale nežijí v zemi zaslíbené, protože jich je hodně
Kde chybí sůl, bude válka
Po pádu bývalé Jugoslávie přišla firma Terézie Svátové o svůj trh. Nahradila ho hlívou ústřičnou
Dalším cílem je New York
Publicistka a manažerka Markéta Slepčíková po příjezdu do Kanady pracovala jako uklízečka. Dnes má produkční firmu a pomýšlí na Spojené státy.
Podnikání mi dalo svobodu
Prošel několika bankami, pracoval v manažerských pozicích, ale nakonec se Jan Šafránek odhodlal k radikální změně a začal podnikat ve finančním poradenství.
Z nuly na sto osmdesát za rok
Propojili úklid domácností s aplikacemi na chytrých telefonech. LidskáSíla.cz nezadržitelně roste.
Řemeslník v síti
Najít šikovného řemeslníka nebylo v Česku nikdy jednoduché. Ti staří často dožívají se všemi nešvary, kterým se naučili během desítek let socialismu, těm mladým chybí kvalitní vzdělání a praxe.
Recyklovaný byznys
Ivana Schmidtová s manželem se věnovali pronájmu nemovitostí. Do oboru, ve kterém se nakonec prosadili, je přivedl nesplacený dluh jednoho zákazníka. Aby se mohli vrhnout do nového odvětví, museli prodat i chalupu.
Znovuzrozený porcelán
Výrobce socialistického hotelového nádobí s více než stoletou tradicí pohřbili po revoluci švýcarští majitelé. K životu jej opět přivedla česká firma.
Boj o sluchátka
Česká hudební streamovací služba přežila nájezd globálního lídra. Je mírně v zisku a chce mu konkurovat lokálnějším zaměřením.
Milovický zázrak
Park Mirakulum se stal za tři roky nejznámějším zábavním parkem v Česku. Jeho majitel přitom začínal jako výrobce nábytku.
Bylo to na draka, ale vydržela
První roky podnikání Tereza Havrlandová prožila v dluzích. Z finančního dna se český podnik Lifefood po těžkých letech dostal až mezi největší světové producenty raw food.
Organicky k tisícům zákazníků
Největší český distributor čerstvého ovoce, zeleniny a dalších zemědělských produktů z pole až k zákazníkům vznikl z popudu dvou nadšenců. Ti chtěli původně jen učit lidi zdravě vařit.
Štěstí našla v čokoládě
Zdravotní problémy dostaly Lenku Glosovou do kolen, ale díky svým vnučkám a čokoládě se dokázala nejen s životnými karamboly vyrovnat, ale prorazit v oboru, ve kterém se pohybují zavedené nadnárodní společnosti.
Království špuntů
Zlínská společnost začínala před čtrnácti lety od nuly. Dnes její korkové zátky uchovávají kvalitu vína v láhvích z produkce šesti stovek tuzemských vinařů. A vyváží například do sousedního Rakouska, Maďarska nebo na Slovensko.
Holka od brambor
Příběh Hany Vachovcové má skoro filmovou zápletku. Hektická práce v marketingu v Praze ji přivedla málem až ke kolapsu. Udělala proto malou životní revoluci. Vrátila se na rodnou Vysočinu a navázala na rodinnou tradici pěstování brambor.
Experti na velké problémy
První firmu založil v osmnácti letech s bratrancem. Když dospěli, měli každý jiný názor na to, co dělat. Druhá firma Tomáše Pleška řeší v pár lidech složité problémy velkých německých korporací.
Velké ovocné obrození
Nápad živit se na moravském Slovácku pálením slivovice možná na první pohled nevypadá jako převratný podnikatelský záměr. Majitelům rodinného lihovaru Žufánek se ale podařilo vytvořit ze svého švestkového destilátu symbol exkluzivního pití.
Design vynesl truhlíky z Vysočiny do nebes
Potřebujeme nový impulz, řekla si před pěti lety jednatelka české rodinné firmy Plastia Lenka Novotná. K výrobě květináčů, truhlíků i konví začali přistupovat inovativně. A získali světově uznávané ocenění.
Kam pro kamna?
Manufaktura Temr z Brandýsa nad Labem navázala na tradice mistrů cechu kamnářského. Kachlové kamna, krby či pece obléká do osobitého kabátu.
Císař ze Slavkova dobývá svět
V roce 1990 stavěl Libor Musil svůj vlastní dům a rozhodl se, že se tím zkusí živit. O čtvrt století později jeho firma LIKO-S, která se specializuje na stavbu hal, školí stavitele ve Švýcarsku a všude po světě.
Starý a stále úspěšný recept na zdraví
Značka Klášterní officína dokázala oživit tradiční léčivou moudrost mnichů. S přírodními tinkturami a ověřenými postupy se jí na trhu daří.
Kvalita, která zahřeje
Před čtvrtstoletím začala Mahulena Pertlová plést čepice pro rodinu a známé, dnes její firma obléká české či kanadské reprezentanty v nejpopulárnějších zimních sportech. České svetry a čepice s norskými vzory zná celý svět.
Foie gras v českém balení
Delikatesu, kterou Francouzi vyhlásili za národní kulturní dědictví, dováží na pulty českých lahůdkářství z Maďarska Filip Töpfer. Původně si tak vydělával na výlet v Maďarsku.
S chytrou houbou začali na košíkové
Využití mikroorganismu pro humánní účely nemá ve světě zatím konkurenci. Firma BARD, kde se většina zaměstnanců věnuje dalšímu výzkumu, postupně proniká i na zahraniční trhy.
Ráj neokoukaných chutí
JE LIBO ČABAJKOVOU ZMRZLINU? Nebo raději pivní, křenovou nebo konopnou? Léto vybízí ke konzumaci mražených pochoutek. Málokoho by ale napadlo, že se může osvěžit kopečkem s příchutí moravského uzeného nebo kremžské hořčice. V České republice ojedinělá cukrárna nabízí v létě denně více než sto často bizarních příchutí.
Galaxie z mechu a kapradí
ZHMOTNĚNÝ SEN KAŽDÉHO MILOVNÍKA pohádky Malý princ, stejně jako obdivovatele přírodní celistvosti je kokedama. Mechem obalená planetka, která slouží namísto květináče jako domov pro rostlinu a lze ji buď položit, nebo zavěsit do prostoru.
Chránil jsem mongolského prezidenta
Bezpečnostní agentura vlastněná Lubomírem Svobodou chránila během voleb budoucího prezidenta stepní země.
Nechybí na žádném stole
Vyrábí se po milionech, či dokonce stamilionech kusů. V jiných oborech by se mluvilo o velkosériové výrobě, která by probíhala v nějaké obří továrně. Ne tak u dřevěných párátek, špejlí a napichovátek. Za těmi stojí menší firmy, které jsou pyšné na svoji tradici a velký důraz kladou na rodinné vazby.
Od pádla až po raft cokoli / Češi na jedné lodi
VODÁCKÝ NÁROD ČÍSLO JEDNA. To jsou Češi. Nikde jinde v Evropě se s podobným zájmem o vodní turistiku nesetkáte. V letní sezoně brázdí na kajacích, kánoích či raftech české řeky více než půl milionů nadšenců. Drtivá většina z nich nemá vlastní vybavení, takže dovolená začíná i končí návštěvou půjčovny.
Řízek z Lhasy
Češka společně se svým mužem otevřela v hlavním tibetském městě hospodu se vším všudy.
Nevypočitatelné hory vyměnil za moře
V Chorvatsku se skoro nevyplatí vařit doma, říká
s nadsázkou Pavel Kárný, který provozuje restauraci, apartmány i cestovní
kancelář na ostrově Cres.
Uprostřed čínského podnikatelského snu
Z malé kavárny na pekingském předměstí se David Vichra dostal do středu tamního jogurtového byznysu.
Irské daně překládá do češtiny
Eva Kornecká si chtěla zlepšit angličtinu. Nakonec založila úspěšnou účetní firmu, která představuje styčný bod pro Čechy a Slováky i další, kteří vyrážejí pracovně na západ.
Jak zabavit Brazilce
Jako lavina se po světě rozšiřují únikové hry. Zábava, která testuje hráčovu mazanost v reálných situacích. Zuzana Kosáková se svým konceptem uspěla v Praze a teď dobývá Sao Paulo.
Cesta za svobodou
V PRUDKÉ PRAŽSKÉ ULIČCE, kousek od podolského bazénu, narazíte na bezmála povídkový výjev. Skrze nenápadnou výlohu s nápisem Týpí a jiné stany lze zahlédnout šicí stroj a za ním do práce zabraného dlouhovlasého muže, doslova obloženého ze všech stran kupami látek.
Podnikání na ostrově snů
Československé trio dokázalo u rovníku povýšit potápěčské centrum na resort s restaurací i ubytováním.
Obama chce rozpočtový deficit za 10 let snížit o 1,1 bilionu USD
Dnes bude představený rozpočtový návrh amerického prezidenta Baracka Obamy na fiskální rok 2012.
Bělorusko zvýší sazbu za tranzit ruské ropy do Evropy
Bělorusko od příštího měsíce zvýší sazbu za tranzit ruské ropy do Evropy o 12,5 procenta.
ČEZ prodal devítiprocentní podíl v rumunské elektrárně Cernavoda
Elektrárenská společnost ČEZ prodala 9,15 procenta akcií, které držela v rumunské jaderné elektrárně Cernavoda.
Tituly Nejlepší banka i Nejlepší pojišťovna letos zůstaly v jedné finanční skupině
24.6. 2010 Více než tisícovka dat z nabídky bankovních a pojišťovacích produktů, služeb a ekonomických ukazatelů rozhodla o vítězích druhých ročníků soutěží Nejlepší banka 2010 a Nejlepší pojišťovna 2010. Hlavní titul si mezi bankami odnesla ČSOB, klientsky nejpřívětivější bankou je Raiffeisenbank. V soutěži pojišťoven dominovala ČSOB Pojišťovna, ocenění za klientský přístup si odnesla Kooperativa. V inovátorské kategorii zvítězila mezi bankami Saxo bank a mezi pojišťovnami Allianz.
Před řeckou krizí má EU chránit 500 mld. €
Záchranný balíček 500 mld. eur, který chválili ministři financí EU, má zabránit rozšíření řecké dluhové krize.
Krize v USA zdaleka nekončí
Výkonnost největší ekonomiky světa se zřejmě nevrátí na úroveň před začátkem krize dříve než v roce 2013, tvrdí ekonomové.
Zadlužení Francie překročilo 75 % HDP
Veřejné zadlužení Francie na konci třetího čtvrtletí vystoupilo na 75,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Francie tak silně překračuje limit 60 % HDP, který mají stanoveny země Evropské unie. ...
Za cigarety, lihoviny a pivo si připlatíme
Vyšší spotřební daň se promítne i do cen tabákových výrobků, tvrdého alkoholu a piva. Víno, ačkoli rovněž obsahuje alkohol, je od této daně osvobozeno.• Cigarety zdraží v příštím roce v Česku o další tři koruny. ...
Elektřina a plyn zlevní, teplo a benzín podraží
Domácnosti čeká od zítřka změna cen u téměř všech energií. Příjemnou zprávou je, že po několika letech zlevní elektřina, velmi mírné snížení cen nastane i u zemního plynu.• Za elektřinu a plyn tak lidé ušetří až tisíce korun ročně. ...
DPH se zvýší u všech výrobků a služeb
K opatřením, které od ledna nejvíc zatíží rodinné rozpočty, patří zvýšení DPH. Postihne jak sociálně citlivé výrobky a služby, které mají kvůli tomu nižší sazbu DPH, tak zboží a služby v základní sazbě. ...
Klesne mateřská, ošetřovné i nemocenská
Rodinám s dětmi, nemocným, současným, ale hlavně budoucím invalidním a starobním důchodcům stát od ledna připravil řadu změn.• Snížení přídavků na děti, mateřské, ošetřovného a nemocenské má v rámci úsporného balíčku platit jen dočasně. ...
Penzijní reforma: do důchodu se půjde později
... Postupně se tak začne prodlužovat věk pro nárok na starobní důchod až na 65 let a potřebná doba pojištění až na 35 let. Zpřísní se i pozůstalostní nebo předčasné důchody a úplně změní systém invalidních penzí. ...
na dítě bude o 77 Kč vyšší
I když vládní balíček škrtá, kde se dá, lidé získají od ledna proti současnosti o něco vyšší daňové slevy na vyživované děti. Projeví se to již ve výplatě za leden.• Sleva se zvýší z 890 na 967 korun měsíčně, tedy o 77 korun (z 10 680 Kč ročně na 11 604 Kč). ...
Daň z nemovitostí až na dvojnásobek
Daně z nemovitostí stoupnou příští rok ve většině obcí zhruba na dvojnásobek. Způsobil to Janotův balíček, který zdvojnásobuje základní sazby daně.• Například v Praze se daň z běžného domu s malou zahradou může zvýšit například z dnešních 1500 korun ročně na 2700 korun a daň...
Těžký rok od A po Ž
Řečí ekonomů to byl nejhorší rok od vzniku Česka. Kudy půjdeme dál?•Automobilkám se letos až překvapivě dařilo. Díky šrotovnému a spuštění výroby v Nošovicích se v ČR vyrobilo poprvé téměř milion aut. ...
Razie v ČEZ: příběh k pláči i smíchu
Praha - Když letos koncem listopadu dorazili bruselští antimonopolní vlčáci do energetického molochu ČEZ, aby v něm provedli slavnou razii a odhalili tak případný kartel, leckomu z toho nebylo dobře. ...
Události jsou smutné, zápisy zábavné
... „Naši likvidátoři se někdy dozvídají neuvěřitelné informace,“ uvedl tiskový mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. A jak takový zápis z nehody může vypadat?• - Větší rychlostí jsme v tu chvíli jeli oba, ale poškozený mne provokoval. ...
Co bude zítra ráno jinak
... Za benzin i pivo zaplatíte víc Stát, kterému v rozpočtu chybějí peníze, zvedl od 1. ledna daň z přidané hodnoty a spotřební daň. Projeví se to třeba u benzinu a nafty. Litr podraží o 1,20 až 1,50 koruny. ...
Akcie 2010: hrozí pád z výšky
... Londýnská burza se tento týden jako první z velkých trhů dostala na předkrizové hodnoty, když její index FTSE překonal zisk z doby, kterou měl těsně před pádem investiční banky Lehman Brothers. ...
Odhad: litr vodky podraží o 12 korun
PRAHA Litr tuzemáku a vodky – dvou nejoblíbenějších lihovin v Česku – by mohl v příštím roce zdražit až o 12 korun, a to zejména v důsledku lednového zvýšení spotřební daně. Odhaduje to prezident Unie výrobců lihovin Vladimír Steiner. ...
Burza zažila rok obřích růstů
Vítězem jsou akcie firmy NWR, které vzrostly o 117 procent. Petrochemie a telekomunikace propadly•PRAHA Koupit na začátku letošního roku akcie se přes všechny obavy ukázalo jako trefa do černého. ...
Akcie v Evropě před Silvestrem klesly
LONDÝN Investoři do evropských akcií na poslední chvíli vybírali zisky. Evropské akcie tak včera ztrácely na hodnotě. K ospalé náladě na trzích navíc přispěla burza ve Frankfurtu, která která kvůli blížícím se oslavám Nového roku včera zavírala dříve. ...
Nejtěžší rok střední Evropy
KOMENTÁŘ•Posledních dvanáct měsíců bylo hodně špatných. Ale příští rok může být ještě hůř•Popravdě řečeno, ten rok, co dnes končí, byl děsný. V mnoha směrech horší, než si kdokoli z nás představoval. ...
Sarkozy prohrál: ekologická daň padla
... Ekologickou daň v úterý zrušila Francouzská ústavní rada.•PAŘÍŽ Francouzská ústavní rada v úterý večer zrušila novou ekologickou daň za používání energií, které zatěžují životní prostředí, tedy především z ropy, plynu a uhlí. ...
Ruzyňské letiště vydává dluhopisy za 650 milionů
doprava•Letiště Praha vydává svou historicky první emisi neveřejných dluhopisů v rámci desetiletého dluhopisového programu. Objem emise dvouletých dluhopisů činí 650 milionů Kč, celkem může ruzyňské letiště v příštích deseti letech vydat dluhopisy až za 15 miliard korun. ...