Nechybí tradiční rubrika otázky a odpovědi, judikát Nejvyššího soudu, daňový kalendář na měsíc září a výběr novinek z legislativy.
Problémy aplikace pracovněprávních předpisů v roce 2005 (Mzdy & personalistika v praxi č. 8/2005, s. 2)
JUDr. Jaroslav Jakubka
Účelem tohoto článku je připomenout nejčastěji se vyskytující nejasnosti, které se u jednotlivých institutů zákoníku práce vyskytují - zejména při snaze některých zaměstnavatelů využít pracovního práva jako nástroje řízení při organizaci práce.
Pracovní cesta a nemoc (Mzdy & personalistika v praxi č. 8/2005, s. 9)
JUDr. Marie Salačová
Přes veškeré vynaložené úsilí a snahu, aby k tomu nedocházelo, se stává, že zaměstnanec v průběhu pracovní cesty onemocní. Pokud se to stane, platí obecně zásada, že zaměstnanec je povinen se co nejrychleji vrátit z pracovní cesty, pokud je toho samozřejmě schopný. Jak řešit tyto situace se dozvíte v článku.
Příspěvek na závodní stravování (Mzdy & personalistika v praxi č. 8/2005, s. 12)
Ing. Anna Libnarová
Odpověď na odborný dotaz
Daňové zvýhodnění na vyživované dítě (Mzdy & personalistika v praxi č. 8/2005, s. 12)
Jaroslava Křížová
Odpověď na odborný dotaz
Finanční plnění za pracovní úraz (Mzdy & personalistika v praxi č. 8/2005, s. 12)
JUDr. Jaroslav Jakubka
Odpověď na odborný dotaz
Prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou (Mzdy & personalistika v praxi č. 8/2005, s. 13)
JUDr. František Muška
Odpověď na odborný dotaz
Změna pracovního poměru v době zástupu za mateřskou a rodičovskou dovolenou (Mzdy & personalistika v praxi č. 8/2005, s. 13)
JUDr. František Muška
Odpověď na odborný dotaz
Příležitostné zaměstnání (Mzdy & personalistika v praxi č. 8/2005, s. 13)
Ing. Marta Ženíšková
Odpověď na odborný dotaz
Nesplnění povinnosti poukázat mzdu na účet zaměstnance jako důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru (Mzdy & personalistika v praxi č. 8/2005, s. 14)
JUDr. Zdeněk Novotný
Judikát k uvedenému tématu.
Šest problémových okruhů dovolené na zotavenou (Mzdy & personalistika v praxi č. 8/2005, s. 17)
JUDr. Jaroslav Jakubka
Aby se zaměstnavatelé a zaměstnanci snadněji v problematice dovolené orientovali, autor v článku rozebírá 6 základních problémových okruhů, které jsou v různých modifikacích předmětem mnoha dotazů.
Matky na mateřské a rodičovské dovolené (Mzdy & personalistika v praxi č. 8/2005, s. 24)
JUDr. Věra Hrouzková
Zaměstnankyni náleží v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě mateřská dovolená. Mateřská dovolená je jednou z důležitých osobních překážek na straně zaměstnankyně, při níž je povinností zaměstnavatele její nepřítomnost v práci omluvit. Zaměstnankyně o poskytnutí mateřské dovolené nežádá, ale oznamuje zaměstnavateli její nástup. Na předepsaném formuláři žádá o poskytnutí peněžité pomoci v mateřství, což je dávka nemocenského pojištění, která zaměstnankyni náleží po dobu mateřské dovolené při splnění podmínek stanovených zákonem č. 88/1968 Sb., o prodloužení mateřské dovolené, dávkách v mateřství a o přídavcích na děti z nemocenského pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Podrobnější informace k této problematice naleznete v článku.
Schopnost řídit čas ovlivňuje výkon jednotlivců i organizace (Mzdy & personalistika v praxi č. 8/2005, s. 28)
Jan Urban
Schopnost řídit čas je často chápána spíše jako vedlejší součást řídících dovedností, jako osobní záležitost manažera a jeho času. Efektivní nakládání s vlastním časem i časem podřízených je však ve skutečnosti jedním ze základních předpokladů úspěšnosti manažera, podstatně ovlivňujících výkon jeho organizační jednotky. Zlepšení schopností spojených s řízením času přináší nejen kvalitnější vykonání pracovních úkolů, ale i omezení stresů spojených s výskytem časové zátěže. Podrobnosti naleznete v článku.
Stručný přehled popisů pracovních míst podle hlavních funkčních oblastí (Mzdy & personalistika v praxi č. 8/2005, s. 32)
Jan Urban
Autor zde popisuje pracovní místa z oblasti Marketingu a prodeje.
K návrhu nové úpravy nemocenského pojištění (Mzdy & personalistika v praxi č. 8/2005, s. 34)
JUDr. Jan Přib
Parlament ČR projednal koncem června t.r. v prvním čtení návrh nové úpravy nemocenského pojištění a rozhodl o pokračování legislativního procesu, neboť návrh propustil do dalšího čtení a přikázal projednání návrhu příslušným výborům. Jedná se o vládní návrh zákona o nemocenském pojištění (sněmovní tisk č. 1005) a o vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o nemocenském pojištění (sněmovní tisk č. 1006). Navrhovaná úprava nemocenského pojištění, která se dotýká všech zaměstnanců a jejich zaměstnavatelů i osob samostatně výdělečně činných, se dostala do popředí zájmu veřejnosti, a z tohoto důvodu článek přináší informaci o hlavních připravovaných změnách.