Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2005

22.07.2005 | , ASPI
FIRMY


perex-img Zdroj: Finance.cz

Červnové číslo časopisu Mzdy & personalistika v praxi přináší informace o změnách v sociálním pojištění, změně § 13 zákona o zaměstnanosti (tzv. švarcsystém), změně výpočtu úroků z prodlení a připravovaných změnách v nemocenském pojištění.

V časopisu dále najdete články o pracovních cestách vykonávaných zaměstnanci, srážkách ze mzdy, praktických zásadách odměňování, výpočtu čisté mzdy v Česku a sousedních zemích. Nechybí tradiční rubrika otázky a odpovědi, vybraný judikát Nejvyššího soudu, stručný přehled popisů pracovních míst podle hlavních funkčních oblastí (Personální řízení), další novinky z legislativní oblasti a upozornění na knižní novinku - Firemní kultura a lidské zdroje.

Změny v sociálním pojištění v roce 2005  (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2005, s. 2)
Ing. Marta Ženíšková
S účinností od 1. května 2005 se zákonem č. 169/2005 Sb. umožňuje čerpat rodičovskou dovolenou zaměstnancům, kteří převzali dítě do sedmi let věku do trvalé péče nahrazující péči mateřskou. Jde o dítě, které bylo svěřeno zaměstnanci na základě rozhodnutí příslušného orgánu, nebo o dítě, jehož matka zemřela. Bližší informace o těchto změnách a dále o „příležitostném zaměstnání“ najdete v článku.

Pracovní cesty vykonávané zaměstnanci (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2005, s. 5)
Václav Pikal
Autor se v článku zabývá třemi oblastmi, které zákon o cestovních náhradách přímo neřeší a to interním předpisem zaměstnavatele, tiskopisem používaným pro pracovní cesty a zprávami z pracovních cest.

Evidování mezd při vedení daňové evidence (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2005, s. 10)
František Kocour
Odpověď na odborný dotaz

Nárok na daňové zvýhodnění na vyživované děti (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 10)
Jaroslava Křížová
Odpověď na odborný dotaz

Překážky v práci na straně zaměstnavatele (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2005, s. 10)
JUDr. Jaroslav Jakubka
Odpověď na odborný dotaz

Uzavření manželství mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2005, s. 10)
JUDr. František Muška
Odpověď na odborný dotaz

Příspěvek na rekondiční pobyt zaměstnance z FKSP (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2005, s. 11)
Ing. Anna Libnarová
Odpověď na odborný dotaz

Používání kilometrové banky při pracovních cestách (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2005, s. 11)
JUDr. Marie Salačová
Odpověď na odborný dotaz

Občerstvení poskytnuté v průběhu odborného semináře (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2005, s. 11)
JUDr. Marcela Smutná
Odpověď na odborný dotaz

K posuzování minimální mzdy jako „výdělku po pracovním úrazu“ a k významu hmotného zabezpečení uchazeče o zaměstnání pro náhradu za ztrátu na výdělku (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2005, s. 12)
JUDr. Zdeněk Novotný
Judikát k uvedenému tématu.
  
Změna výpočtu úroků z prodlení a jejich výrazné zvýšení (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2005, s. 16)
JUDr. Bořivoj Šubrt
Dne 28. dubna 2005 nabyla účinnosti novela nařízení vlády č. 142/1994 Sb., kterým se stanoví výše úroků z prodlení a poplatků z prodlení podle občanského zákoníku, provedená nařízením vlády č. 163/2005 Sb. O jejích dopadech na práci mzdové účetní se dozvíte v dalším textu.

Srážky ze mzdy  (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2005, s. 17)
Ing. Růžena Klímová
Článek k uvedenému tématu včetně příkladů výpočtu srážek.

Výpočet čisté mzdy v Česku a sousedních zemích  (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2005, s. 23)
Bc. Petr Gola
Autor v článku porovnává výpočet čisté mzdy u nás doma a u našich sousedů (Německo, Rakousko, Polsko a Slovensko). Kde odvedou občané na povinných státních odvodech (sociální a zdravotní pojištění, daň z příjmů fyzických osob) nejvíce? Odpověď najdete v dalším textu.

Praktické zásady odměňování  (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2005, s. 26)
Jan Urban
Efektivní systém odměňování by měl plnit několik funkcí – umožnit získat a udržet zaměstnance, přispívat k růstu výkonu či produktivity zaměstnanců a jejich skupin, zajistit vnitrofiremní i vnější spravedlnost odměňování, řídit, resp. kontrolovat vývoj mzdových nákladů, dodržovat právní předpisy, resp. závazky plynoucí z kolektivních smluv a zajistit efektivitu zpracování mezd. Svým tvůrcům přináší tento systém řadu výzev, pro jejichž zvládnutí je potřeba porozumět funkcím, výhodám a nevýhodám různých forem odměňování. Podrobnosti naleznete v článku.

Stručný přehled popisů pracovních míst podle hlavních funkčních oblastí (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2005, s. 30)
Jan Urban
Autor zde popisuje pracovní místa z oblasti Personálního řízení.

Změna § 13 zákona o zaměstnanosti, aneb jak zakázat „švarcsystém“ (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2005, s. 36)
JUDr. Jaroslav Jakubka
Zákonem č. 202/2005 Sb., kterým se mění zákon č. 435/2005 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, byl novelizován § 13 zákona o zaměstnanosti, tedy ustanovení, které způsobovalo nemálo problémů podnikatelům, ale i kontrolním orgánům. Přitom před touto novelou obsahoval zákon o zaměstnanosti v podstatě stejnou právní úpravu, která byla obsažena již v § 1 odst. 6 zákona č. 1/19991 Sb., o zaměstnanosti. Podstatou právní úpravy je výslovné ustanovení, podle něhož stát preferuje zaměstnávání zaměstnanců v pracovněprávních vztazích podle zákoníku práce a zakazuje qausi zaměstnávání osob, které jsou z hlediska právního postavení k svému zaměstnavateli osobami samostatně výdělečně činnými (tzv. švarcsystém).

Autor článku

Václav Chládek, šéfredaktor Mzdy & Personalistika v praxi  

Články ze sekce: FIRMY