Mzdy & personalistika v praxi č. 5/2005

22.07.2005 | , ASPI
FIRMY


perex-img Zdroj: Finance.cz

V květnovém čísle časopisu Mzdy & personalistika v praxi najdete informace o výdělečné činnosti poživatelů starobních důchodů, pracovních poměrech na dobu určitou, změnách ve zdravotním pojištění, zdanění mezd v zemích OECD, rovném a etickém zacházení s účastníky přijímacího řízení, informace k registru pojištěnců (od 1.7.2005), budoucnosti a trendech online recruitmentu.

V časopisu nechybí tradiční rubrika otázky a odpovědi, vybraný judikát Nejvyššího soudu, poslední část slovníku personalistických termínů, informace o změnách sazeb ČNB, další novinky z legislativní oblasti, nabídka školení a upozornění na knižní novinku Meritum MZDY 2005.

Výdělečná činnost poživatelů starobních důchodů  (Mzdy & personalistika v praxi č. 5/2005, s. 2)
JUDr. Jan Přib
Výdělečná činnost poživatelů starobních důchodů závisí na tom, o jaký druh starobního důchodu se jedná a na tom, o jakou výdělečnou činnost se jedná. Popis jednotlivých situací najdete v článku.

Pracovní poměry na dobu určitou (termínované) a problémy kolem nich (Mzdy & personalistika v praxi č. 5/2005, s. 9)
JUDr. Jaroslav Jakubka
Autor v článku vysvětluje rozdíl mezi pracovním poměrem uzavřeným na dobu neurčitou a na dobu určitou,  dále se pak zabývá problémy, které v praxi vznikají při uzavírání a skončení pracovního poměru na dobu určitou.

Pravidelné pracoviště zaměstnanců (Mzdy & personalistika v praxi č. 5/2005, s. 13)
Václav Pikal
Odpověď na odborný dotaz

Stanovení nároku na dovolenou u zaměstnankyně na mateřské dovolené (Mzdy & personalistika v praxi č. 5/2004, s. 13)
JUDr. Marcela Smutná
Odpověď na odborný dotaz

Zajištění praxe studentů v rámci studia (Mzdy & personalistika v praxi č. 5/2005, s. 14)
JUDr. Jaroslav Jakubka
Odpověď na odborný dotaz

Závodní stravování formou stravenek (Mzdy & personalistika v praxi č. 5/2005, s. 14)
Ing. Anna Libnarová
Odpověď na odborný dotaz

K požadavkům na obsah lékařského posudku jako podkladu pro okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem (Mzdy & personalistika v praxi č. 5/2005, s. 15)
JUDr. Zdeněk Novotný
Judikát k uvedenému tématu.
  
Změny ve zdravotním pojištění podle zákona č. 123/2005 Sb. (Mzdy & personalistika v praxi č. 5/2005, s. 18)
Mgr. Tomáš Červinka
Zákon č. 123/2005 Sb. nabyl účinnosti dne 30. března 2005. Zákonem jsou novelizovány zákony č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění. Po nabytí účinnosti zákona se mění postupy pro zaměstnavatele (znovuzavedení odpočtů pro některé zaměstnavatele, změna způsobu plnění oznamovací povinnosti), pro pojištěnce (používání průkazů pojištěnce) a obecně je upřesněno nakládání s rodnými čísly a také některé postupy vůči zdravotnickým zařízením. Podrobnější informace naleznete v článku.

Zdanění mezd v zemích OECD   (Mzdy & personalistika v praxi č. 5/2005, s. 20)
Bc. Petr Gola
Pro zaměstnavatele a zahraniční investory je nesmírně důležité, jaké jsou celkové mzdové náklady na každého zaměstnance. Zaměstnavatelé totiž ve všech členských zemích OECD odvádí za své zaměstnance sociální pojištění, které zvyšuje jeho mzdové náklady a současně není mnohdy ani na výplatních páskách uváděno. Každý zahraniční investor tedy směřuje své podnikatelské aktivity do zemí s kvalifikovanou pracovní silou a nízkými mzdovými náklady. Pro náročné technologie je potom samozřejmě důležitější najít schopné, tvořivé a vzdělané zaměstnance – náklady na práci hrají vedlejší roli. Z tohoto důvodu investuje mnoho prestižních světových firem ve skandinávských zemích, i když mzdové náklady (průměrné mzdy zde patří k nejvyšším na světě a současně jsou zde nejvyšší daňové odvody). Pro jednoduché a opakující činnosti hledají zahraniční investoři zemi, kde je výroba tohoto zboží vyjde nejlevněji (kde jsou nízké daně a nízké mzdové náklady). Podrobný pohled na výši zdanění mezd v členských zemích OECD najdete v dalším textu.

Budoucnost a trend online recruitmentu - II.  (Mzdy & personalistika v praxi č. 5/2005, s. 30)
Ing. Martin Kouřil
Druhá část článku na téma Budoucnost a trend online recruitmentu přináší další postupy a metody práce v oblasti elektronické organizace a řízení procesu získávání a výběru uchazečů.

Rovné a etické zacházení s účastníky přijímacího řízení  (Mzdy & personalistika v praxi č. 5/2005, s. 33)
Jan Urban
Diskriminace při výběru a přijímání zaměstnanců představuje jednu z nejčastějších forem pracovní diskriminace, které se organizace dopouštějí. Dochází k ní, jsou-li o uchazeči o práci činěny předpoklady na základě určitých obecných charakteristik jeho osoby (příkladem může být předpoklad, že uchazečka bude nucena zůstávat často doma, protože se stará o děti), nebo jsou-li pro výkon určitého zaměstnání kladeny požadavky, které nejsou u dotyčného místa oprávněné. Podoby diskriminace mohou být zjevné i méně patrné. Časté je nerespektování etických pravidel při jednání s uchazeči. Podrobnosti naleznete v článku.

Stručný výkladový slovník personalistických termínů (Mzdy & personalistika v praxi č. 5/2005, s. 37)
Jan Urban
Poslední část výkladu personalistických termínů objasňuje pojmy: Zásady vzdělávání, Zkrácená pracovní doba, Zkušební doba, Zpětná vazba.

Další informace k registru pojištěnců k 1. 7. 2005 (Mzdy & personalistika v praxi č. 5/2005, s. 38)
Ing. Růžena Klímová
Tento článek navazuje na článek z minulého čísla časopisu, kde byl na s. 2 – 6 publikován článek „Nové povinnosti zaměstnavatelů od 1. 7. 2005 v oblasti sociálního zabezpečení a registr pojištěnců“, kde byly uvedeny základní povinnosti organizací, které se týkaly jednorázového sběru dat s lhůtou plnění do 31. 7. 2005 a postup při přijímání zaměstnanců po 30. červnu 2005. ČSSZ průběžně zpřesňuje postupy organizací pro plnění těchto povinností, o nichž dále informujeme.

Autor článku

Václav Chládek, šéfredaktor Mzdy & Personalistika v praxi  

Články ze sekce: FIRMY