Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004

09.06.2004 | , ASPI
FIRMY


perex-img Zdroj: Finance.cz

V červnovém čísle časopisu Mzdy & personalistika v praxi najdete informace o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci po vstupu ČR do EU, evidenci občanů Slovenské republiky po 1. 5. 2004 včetně...

Časopis Mzdy & personalistika v praxi vám nabízí informace o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci po vstupu ČR do EU, evidenci občanů Slovenské republiky po 1. 5. 2004 včetně vyplněných vzorů registračních a informačních karet, osobních překážkách v práci, mzdách a platech v EU, hodnocení zaměstnanců v amerických firmách, příjmech zaměstnance osvobozených od daně, zdravotním pojištění v zemích EU a zemích přidružených. V časopisu nechybí tradiční rubrika otázky a odpovědi, vybraný judikát Nejvyššího soudu, pokračování slovníku personalistických termínů, článku o interních předpisech zaměstnavatele v pracovněprávních vztazích, další novinky z legislativní oblasti a nabídka školení.

Změna pro OSVČ od 7. května 2004   (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 1)
Změna se týká OSVČ pobírající částečný invalidní důchod nebo rodičovský příspěvek.

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci po vstupu České republiky do Evropské unie (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 2)
JUDr. Jaroslav Jakubka
Cíle Evropské unie v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci vycházejí z globální strategie podporující dosažení stanovených úkolů, a to zejména zajištění volného pohybu zboží s důrazem na to, aby zboží a výrobky byly bezpečné a neohrožovaly zdraví ani životní prostředí a zajištění volného pohybu osob s tím, aby se zabránilo snižování dosažených sociálních standardů nebo dokonce zhoršování pracovních podmínek a vzniku sociálního dumpingu. Třetím cílem je snížení ohrožení životního prostředí riziky vznikajícími při pracovních činnostech (prevence průmyslových havárií). Více informací najdete v článku.

Evidence občanů Slovenské republiky po 1. květnu 2004 (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 8)
Mgr. Petra Boušková
Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o vzájemném zaměstnávání občanů    (č. 227/1993 Sb.) a Správní ujednání mezi MPSV ČR a MPSVR SR ke Smlouvě mezi ČR a SR o vzájemném zaměstnávání občanů (č. 50/2001 Sb.m.S.) zůstávají nadále v platnosti, ustanovení těchto smluvních dokumentů však budou nahrazena ustanoveními komunitárního práva. Po přechodnou dobu, než vstoupí v platnost připravovaný nový zákon o zaměstnanosti, se bude na území České republiky využívat v omezeném rozsahu stávající registrační systém z výše uvedených dokumentů. Tento systém bude aplikován v minimální míře nutné k naplnění požadavků Nařízení Rady (EHS) 311/76, o sestavování statistik o zahraničních pracovnících. V žádném případě neovlivní práva nebo povinnosti migrujících pracovníků. Součástí článku jsou vyplněné vzory registračních a informačních karet.

Osobní překážky v práci (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 13)
JUDr. Milena Soušková, Ph.D.
Tématem tohoto příspěvku jsou překážky na straně zaměstnance, a to ty, které mají charakter tzv. důležitých osobních překážek v práci.

Náhrada za ušlou mzdu (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 17)
František Kocour
Odpověď na odborný dotaz

Sazba základní náhrady u nákladního automobilu (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 17)
Václav Pikal
Odpověď na odborný dotaz

Zajištění daně (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 17)
František Kocour
Odpověď na odborný dotaz

Ukončení podnikání (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 17)
František Kocour
Odpověď na odborný dotaz

Náklady na jazykové kurzy (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 17)
František Kocour
Odpověď na odborný dotaz

Příplatek za zastupování (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 18)
Mgr. František Muška
Odpověď na odborný dotaz

Přestávky v práci (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 18)
Mgr. František Muška
Odpověď na odborný dotaz

Ke způsobu stanovení náhrady nákladů na výživu pozůstalých (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 19)
JUDr. Zdeněk Novotný
Judikát k uvedenému tématu.
  
Mzdy a platy v Evropské unii  (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 22)
Bc. Petr Gola
Průměrné mzdy a platy jsou v členských zemích Evropské unie vysoké. Občané těchto států tvoří velmi kvalifikovanou pracovní sílu. Znají svou cenu a některé práce nebýt cizinců nemá za daný plat ani kdo dělat. Hodina práce zaměstnance přijde zaměstnavatele tedy poměrně draho. Kromě vysokých mezd zvyšují hodinové náklady na pracovní sílu v členských zemích povinné sociální odvody, které musí zaměstnavatelé odvádět do státní kasy. To v  Americe je to zcela jinak. Zde jsou povinné sociální odvody minimální. Systém je založen na dobrovolnosti. Kde si v Evropské unii za průměrnou mzdu koupí nejvíce a kde naopak nejméně? A na kterém místě pomyslného žebříčku stojí Česká republika? Odpověď na tyto otázky naleznete v článku.

Hodnocení zaměstnanců v amerických firmách (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 25)
Jan Urban
Pravidelné hodnocení zaměstnanců je v amerických firmách široce rozšířené. Nejen v podobě hodnocení zaměstnanců jejich nadřízenými, ale i ve formě vzájemného hodnocení zaměstnanců pracujících na společných úkolech, hodnocení nadřízených zdola, hodnocení zaměstnanců jejich mentory či hodnocení mentorů ze strany zaměstnanců. Vzhledem k časté tendenci amerických firem harmonizovat postupy řízení lidských zdrojů v jednotlivých národních pobočkách se s charakteristickými rysy hodnocení zaměstnanců v amerických firmách setkává i řada jejich českých pracovníků a manažerů. Podrobnosti naleznete v článku.

Příjmy zaměstnanců osvobozené od daně  (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 29)
Irena Jindrová
Daňové osvobození nepeněžního plnění, poskytovaného zaměstnavatelem zaměstnancům z fondu kulturních a sociálních potřeb, ze sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po jeho zdanění a u zaměstnavatelů, kteří nevytvořili zisk, na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, je upraveno v § 6 odst. 9 písm. d) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, a to za předpokladu, že plyne zaměstnanci ve formě možnosti používat rekreační zařízení, zdravotnická a vzdělávací zařízení, předškolní zařízení, závodní knihovny, tělovýchovná a sportovní zařízení nebo ve formě příspěvku na kulturní a sportovní akce. Více informací o tomto zajímavém tématu Vám přináší článek.

Stručný výkladový slovník personalistických termínů (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 31)
Jan Urban
Pokračování výkladu personalistických termínů z předchozích čísel časopisu objasňuje tentokrát pojmy: Řízení znalostí, Scanlonův systém, Sebehodnocení, Sexuální obtěžování, Situační řízení.

Zdravotní pojištění v zemích Evropské unie a zemích přidružených – I. (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 32)
Ing. Jiří Malát
Změny, ke kterým dochází po vstupu České republiky do Evropské unie se týkají všech oblastí našeho života, v některých oblastech velmi významně. Poskytování zdravotní péče občanům, její kvalita a rozsah, a současně i způsob její úhrady zdravotnickým zařízením, jsou dlouholetým problémem nejen v ČR, ale i v jiných zemích EU. Více informací naleznete v článku.

Interní předpisy zaměstnavatele v pracovněprávních vztazích – VIII. (Mzdy & personalistika v praxi č. 6/2004, s. 34)
JUDr. Jaroslav Jakubka
Tento příspěvek navazuje na seriál článků o vnitřních předpisech zaměstnavatele v pracovněprávních vztazích z předchozích čísel časopisu. V tomto pokračování najdete vzory: Vnitřní předpis zaměstnavatele pro používání sociálního fondu a Směrnice pro poskytování osobních ochranných pracovních prostředků a oděvů, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků.

Autor článku

Václav Chládek, šéfredaktor Mzdy & Personalistika v praxi  

Články ze sekce: FIRMY