V červnu 2011 bylo podáno celkem 2146 insolvenčních návrhů. Z toho bylo 573 insolvenčních návrhů právnických osob a 1573 návrhů fyzických osob. Přes razantní meziroční nárůsty insolvenčních návrhů je v prvním pololetí roku 2011 situace výrazně klidnější a nárůsty již nejsou tak dynamické.
Nejvyšší počet insolvenčních návrhů byl ke konci června podán v Praze. Při přepočtu na počet registrovaných firem však na prvním místě v počtu insolvencí stojí Moravskoslezský kraj, následovaný Jihomoravským a Olomouckým krajem. Ve srovnání s koncem roku 2010 se tedy situace nezměnila. Výrazně se zhoršila situace v Ústeckém kraji, který měl v roce 2010 druhý nejnižší počet insolvenčních návrhů. Tradičně nejlepší je situace ve Středočeském kraji, kde byl v roce 2010 nejnižší počet insolvenčních návrhů a tato situace trvá i v pololetí 2011.
Zhruba polovina insolvenčních návrhů u právnických osob končí prohlášením úpadku. Řešení úpadku je možné buď konkurzem, nebo reorganizací. Konkurz spočívá v tom, že na základě rozhodnutí o jeho prohlášení jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny. Konkurzů bylo v červnu prohlášeno 155. Z toho bylo 39 konkurzů prohlášených u fyzických osob nezapsaných v obchodním rejstříku. Počet prohlášených konkurzů je stagnující. V meziročním srovnání došlo v pololetí 2011 k nárůstu počtu konkurzů o necelých devět procent, ve srovnání s červnem 2010 o čtyři procenta.
Zpráva převzata z ČTK.