"Ekonomický tlak způsobil hlad po levných pivech. V minulých letech se do Česka vozilo kolem 300.000 hl piva ročně. Nešlo ale o superlevná piva jako loni, ale spíše o kvalitnější produkty jako irské pivo Guinness," uvedl Jan Veselý. Nyní proudí piva hlavně ze zemí, jejichž produkty by si "fajnový" český pivař v době konjunktury nekoupil. Šedesát procent tvoří lahvová piva z Polska, které lidé nakupují zejména v obchodních řetězcích. Cena se pohybuje kolem sedmi korun za půllitr.
Na etiketách levných piv z dovozu je podle Veselého často uvedeno "ležák", přitom jde o osmistupňové pivo. České pivovary ale mohou toto označení používat jen pro "jedenáctky" nebo "dvanáctky", jinak by šlo o klamavou reklamu. V Polsku to ale neplatí a Česko musí podle směrnice o společném trhu akceptovat pojmenování jiných zemí i jejich způsoby výroby a tyto "ležáky" na trh pustit. "Čeští výrobci nejsou ochotni tyto způsoby akceptovat a ani by nemohli," uvedl Veselý. Od výroby pro obchodní řetězce vinou tlaku na ceny postupně upouštějí.
Z Polska, Maďarska a Slovenska jde podle Veselého do Česka až 90 procent dovozu. Svaz ani pivovary se tomu nemohou bránit a pouze testy piv v médiích definují veřejnosti kvalitu.
Zpráva převzata z ČTK.