"Zneklidňující je skutečnost, že zhruba 30 procent respondentů by dnes v ČR již neinvestovalo. To je znatelně více než v předchozích letech. Rozhodujícími faktory pro tento vývoj je pravděpodobně špatná platební morálka a nedostatečná právní ochrana v ČR," stojí v tiskové zprávě ČNOPK. V roce 2009 na otázku, zda by si nyní zvolili pro umístění investice jinou zemi než ČR, odpovědělo kladně 19 procent a o rok později 20 procent účastníků průzkumu.
Němečtí investoři by si podle letošního průzkumu přáli také větší transparentnost při zadávání veřejných zakázek. Efektivitu veřejného sektoru hodnotilo mnoho respondentů stejně jako v předešlých letech negativně. Podobný názor zastává Svaz průmyslu a dopravy ČR. "Informace (z průzkumu ČNOPK) je varující v tom, že se potvrzuje potřeba rychle zlepšovat naše podnikatelské prostředí. ČR nedostatečně reaguje na vytváření těchto podmínek a zaostává za vývojem v řadě zemí Evropské unie," sdělil dnes ČTK šéf sekce hospodářské politiky tohoto svazu Boris Dlouhý.
ČR se letos v hodnocení zemí v regionu střední a východní Evropy umístila již podruhé po sobě na druhém místě. První místo obsadilo stejně jako loni Slovensko, které němečtí investoři hodnotili lépe.
Mezi německými investory v ČR ovšem zavládl optimismus a po předchozích letech, kdy jejich produkci negativně ovlivnila hospodářská krize, očekávají zlepšení. Z průzkumu totiž vyplynulo, že třetina respondentů hodnotí současnou hospodářskou situaci jako dobrou a 58 procent jako uspokojivou. Polovina dotázaných očekává v letošním roce další zlepšení.
Zpráva převzata z ČTK.