Zatímco sedm procent zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, tři procenta předpovídají snížení a 87 procent nepředpokládá žádné změny. Čistý index trhu práce tak činí plus čtyři procenta. V předchozím čtvrtletí i před rokem byl index minus pět procent.
"Pozitivní vývoj v západní Evropě, především v Německu, který pozorujeme v průzkumu již od druhého pololetí 2010, se konečně přesunul do České republiky. Vývoj na českém trhu práce, a to jsme pozorovali i při příchodu ekonomické krize, reaguje téměř s půlročním zpožděním ve srovnání s pracovním trhem v Německu," uvedla generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.
Zaměstnavatelé v šesti odvětvích z deseti předpovídají zlepšení náborového prostředí. Odvětví finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům hlásí nejoptimističtější index plus osm procent. Známky zlepšení jsou patrné i v odvětví velkoobchodu a maloobchodu s indexem plus šest procent. Tyto dva sektory byly ještě v minulém čtvrtletí pesimistické. Pozitivní vývoj pokračuje ve zpracovatelském průmyslu. Mírně pozitivní vývoj předpovídá po dvou letech stavebnictví, kde se stejně jako v zemědělství, lesnictví a rybolovu silně odráží sezonní vlivy.
Nejpesimističtější jsou zaměstnavatelé v těžbě nerostných surovin, kde se index propadl na minus devět procent. Negativní náborové plány hlásí také odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu a vody s přepokládanou hodnotou indexu minus osm procent. Mírný pokles počtu pracovních míst předpokládá státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura a sektor ubytování a stravování.
Zpráva převzata z ČTK.