"Na začátku úspěchu v projektech, kde stále máme šanci, je v těchto zemích dost často nezbytné investovat do společného podniku. To je za současné situace z pohledu investora velmi riskantní nejen v Libyi. Takže je dost pravděpodobné, že u projektů dojde minimálně k časovému zdržení," uvedl generální ředitel vládní agentury na podporu obchodu CzechTrade Ivan Jukl.
Libyí zmítají rozsáhlé nepokoje od poloviny února. Například podle italských odhadů si srážky v Libyi vyžádaly už 1000 mrtvých. "O tom, že situace je skutečně vážná, svědčí i fakt, že země, kterým se i v nestabilních oblastech daří, jako je třeba Čína, nyní z Libye své lidí stahují," podotkl Jukl.
České velvyslanectví v Libyi krátce před propuknutím nepokojů informovalo o tom, že české firmy by se mohly v Libyi podílet na investicích do těžby a zpracování nerostných surovin. "Libye má zájem o spolupráci s ČR hlavně při realizaci projektů na těžbu železných rud a sklářských písků, ale nebrání se i společným podnikům v oblasti těžby a úpravy bentonitu, kaolínu, žáruvzdorných jílů a dalších nerudních surovin," stojí ve zprávě, kterou nedávno zveřejnil portál BusinessInfo.cz.
V Libyi je nyní podle informací českého zastupitelského úřadu rozestavěno 16 cementáren s celkovou roční kapacitou 500 miliard tun cementu. "Do čtyř let by se měl z Libye stát vývozce cementářských surovin, namísto současného dovozce cementu," uvedli pracovníci českého velvyslanectví. Příležitostí pro české firmy je také modernizace těžby ropy, zemního plynu a petrochemického průmyslu v Libyi. "Zde je příležitost pro zkušené české firmy uplatnit se jako subdodavatelé velkých ropných společností a hlavních kontraktorů petrochemického průmyslu," uvedli odborníci z portálu BusinessInfo.cz.
Český vývoz do Libye v posledních letech výrazně rostl a Česká republika vykazovala kladnou bilanci. Zatímco v roce 2005 jeho hodnota podle údajů BusinessInfo.cz činila 11 milionů dolarů, tak v roce 2009 obnášela 162 milionů dolarů. Naopak dovoz z Libye klesl z 113 milionů dolarů v roce 2005 na 12,5 milionu dolarů v roce 2009. Nižší dovoz z Libye souvisí zejména s poklesem importu tamní ropy.
Zpráva převzata z ČTK.