Problematika měření vazby mezi daní z příjmů právnických osob a účetnictvím je v české odborné literatuře zcela opomíjena, ačkoliv na poli mezinárodním je jí věnována velká pozornost. Důvodem k pozornosti je skutečnost, že institucionální vztah mezi daní z příjmu právnických osob a účetnictvím v jednotlivých členských zemích hraje klíčovou roli při vyjednávání o konstrukci jednotného konsolidovaného základu daně. Článek Ing. Danuše Nerudové Vazba mezi daní z příjmů právnických osob a účetnictvím v České republice je tématem měsíce května a zabývá se právě měřením vazby mezi systémy v České republice, přičemž výsledky srovnává s vybranými státy Evropské unie.
V souvislosti s registrací plátců daně z přidané hodnoty, zrušením registrace a stanovením zdaňovacích období plátců této daně je klíčovým pojmem obrat. Mezi obratem z účetního hlediska a z hlediska DPH je však výrazný rozdíl, který není vždy správně chápán, a proto se mohou daňové subjekty dopustit chyb, jež jsou předmětem sankcí ze strany finančních úřadů. Hlavním cílem článku Ing. Václava Bendy z rubriky Daň z přidané hodnoty je proto nejprve vysvětlit obecně vymezení pojmu „obrat“ pro účely DPH a jeho praktické využití při aplikaci zákona. Ve druhé části příspěvku je pak s využitím zjednodušených příkladů vysvětleno stanovení obratu pro účely povinné registrace plátce DPH u daňových subjektů, které nevedou účetnictví, a u daňových subjektů, které účetnictví vedou.
Pokud se podnikatel rozhodne podnikat formou právnické osoby a nikoli jako osoba samostatně výdělečně činná, pak si zpravidla vybere společnost s ručením omezeným. To má řadu dobrých důvodů ekonomických, právních i daňových. Než ale započne podnikatelská éra nové s. r. o., je třeba projít od jejího založení zdárně až ke vzniku, čili zápisu do obchodního rejstříku. Článek Ing. Martina Děrgela Vznik společnosti s ručením omezeným v rubrice Podnikatelská praxe tento proces v jeho typických projevech přibližuje, objasňuje hlavní výhody a nevýhody s. r. o., zabývá se společenskou smlouvou, včetně konkrétního vzoru smlouvy, a dále zřizovacími výdaji a prvotními vklady.
Obsah
TÉMA MĚSÍCE
Vazba mezi daní z příjmů právnických osob a účetnictvím v České republice
Ing. Danuše Nerudová, Ph.D. (3)
NAŠE PORADNA (10)
DAŇ Z PŘÍJMŮ
Příklady aplikované na pokyn D-300 – 2. část
Ing. Ivana Pilařová (14)
DAŇ Z PŘIDANÉ HODNOTY
Obrat pro účely daně z přidané hodnoty
Ing. Václav Benda (23)
DAŇ SILNIČNÍ
Vznik a zánik daňové povinnosti na dani silniční
Ing. Miloš Kořínek (27)
Zaměstnavatel – poplatník daně silniční
Ing. Miloš Kořínek (29)
SPRÁVA DANÍ
Podávání dodatečného daňového přiznání
JUDr. Lenka Hrstková Dubšeková (31)
POJIŠTĚNÍ
Zdravotní pojištění a samostatná výdělečná činnost jako vedlejší zdroj příjmů
Ing. Antonín Daněk (36)
PODNIKATELSKÁ PRAXE
Vznik společnosti s ručením omezeným
Ing. Martin Děrgel (37)
Aplikace práva pro oblast podnikání v dotazech a odpovědích
JUDr. Irena Fleischmanová (45)
CHYBY A OMYLY Z PRAXE
Škody, manka a daň z příjmů
Ing. Helena Machová (53)
JUDIKATURA ESD
Řetězové obchody
Ing. Milena Zůnová (57)
TEST
Test k dani silniční
Ing. Miloš Kořínek (61)
AKTUALITY
Informace k novele zákona o dani z nemovitostí (9)
Daňová reforma 2008 – 2010 (22)
Daňová kalkulačka pro výpočet mzdy dle reformy veřejných financí (22)
Informace k zařazování zboží a služeb do Standardní klasifikace produkce (28)
Pokyn č. D-309 30
Zpracování přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2006 (30)
Sněmovna zamítla návrh ČSSD na strop odvodů sociálního pojištění (60)
Novela § 13a zákona o daních z příjmů (62)
Novinky v legislativě (63)
Daňový kalendář (64)
OSTATNÍ
Daně Online (2)
Knihy (36)
Školení (44)
Komora daňových poradců ČR informuje (52)