Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Reklama

DIČ od května 2004 v novém formátu

Finance.cz

Podle novely zákona č.337/1992 Sb., o správě daní a poplatků musí jakýkoliv daňový subjekt od 1.5.2004 uvádět své daňové identifikační číslo (DIČ) jen v novém formátu "CZ1234567890". Dozvíte se také, co znamená pojem VAT, systém VIES, ...

 

Daňové identifikační číslo (DIČ) změnilo svůj formát. Podle novely zákona č.337/1992 Sb., o správě daní a poplatků musí jakýkoliv daňový subjekt od 1.5.2004 uvádět své DIČ jen v novém formátu "CZ1234567890".
 

Nový vzhled DIČ

V následující tabulce jsme pro vás připravili vzhled "daňového identifikačního čísla" před změnou a po změně.

Tabulka: DIČ před změnou formátu a po ní

Podoba DIČ před změnou Podoba DIČ po 1.5.2004
123-12345678 CZ12345678
123-123456789 CZ123456789
123-1234567890 CZ1234567890


Osvědčení o registraci DIČ

Pro používání vašeho DIČ v novém formátu vám postačí stávající osvědčení o registraci, které zůstane v platnosti. Ke změně struktury DIČ dojde přímo ze zákona a bude provedena ve vnitřních systémech jednotlivých finančních úřadů.

Můžete však požádat vašeho správce daně o vyznačení změny "daňového identifikačního čísla" ve vašem osvědčení o registraci.
  

Co je to VAT?

"VAT ID" je anglický pojem pro "DIČ" osoby registrované k DPH. Pokud tedy po vás zahraniční dodavatel bude požadovat poskytnutí vašeho VAT, nechce nic jiného než vaše DIČ, pod nímž jste registrování k DPH v Česku.


Co je to systém VIES?

"Systém VIES" slouží pro interní účely daňové správy. Do systému VIES bude automaticky vloženo Vaše stávající DIČ v nové struktuře. Změna struktury Vašeho DIČ se provede ve vnitřních systémech daňové správy automaticky, neboť k ní dojde přímo ze zákona.
Pokud si tedy Vaši zahraniční dodavatelé budou chtít kdykoliv ověřit vaše DIČ,  požádají svoji daňovou správu.


Jak si ověříme DIČ osob registrovaných k DPH v jiných členských státech?

Máte hodně obchodních partnerů z členských států EU a občas si potřebujete ověřit, zda jsou DIČ některého z partnerů registrována v dané členské zemi EU? Nejrychleji to můžete provést na stránkách Evropské komise. Pokud si chcete ověřit větší počet DIČ naráz, pošlete e-mail. Odpověď vám pak také přijde e-mailem s požadovanými odpověďmi v příloze.
 

Jak si ověří zahraniční partneři naše DIČ?

V případě, že si naopak chtějí zahraniční partneři ověřit naše "DIČ", mohli tak donedávna učinit pouze v registru plátců DPH na internetových stránkách Ministerstva financí.
Od 1.5.2004 však mají daňové správy jiných členských států EU v rámci systému VIES přístup i do českého registru plátců DPH.
 

Zdroj: Česká daňová správa

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk mf.cz

Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo