Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Reklama

Zhruba desetina českých a slovenských firem utrpěla ztráty z podvodů vyšší než 1 milion EUR

Firemnifinance.cz

Společnosti Surveilligence a TPA Horwath ve spolupráci s Asociací certifikovaných účetních (ACCA) zveřejnily průzkum o výskytu podvodů v organizacích v České a Slovenské republice za rok 2011. Z něj vyplývá, že zhruba desetina českých i slovenských firem zaznamenala v posledních dvou letech škody z podvodů vyšší než 1 milion EUR (cca 26 milionů Kč). Nejen jim, ale i ostatním společnostem, se bohužel většinou nedaří získat ztracené prostředky zpět. Chybí jim totiž dostatek důkazů.

 

Průzkum dále ukázal, že v obou zemích se téměř polovina respondentů ve své organizaci setkala s nějakým druhem podvodu. K nejčastějším podvodům v Česku i na Slovensku patří zpronevěra majetku, podplácení, střet zájmů a manipulace při výběrovém řízení. Korupci a podplácení vnímá jako nejškodlivější druh podvodů osm z deseti českých, resp. devět z deseti slovenských firem.

Nejvíce podvodů bývá pácháno v obchodních odděleních firem. Za nejčastějšího pachatele podvodů uvádějí čeští i slovenští respondenti řadového zaměstnance. Ten je zároveň také tím, kdo je schopen jej většinou oznámit.

Vysoké ztráty

Dvě třetiny účastníků (74 % v Česku, 62 % na Slovensku) uvedly finanční ztráty jako nejvýznamnější dopad podvodů. Společnosti v Česku i na Slovensku za uplynulé dva roky z důvodu podvodů nejčastěji ztratily částku do výše 50 tisíc EUR (cca 1,25 milionu Kč). Jsou ale i takové, které zaznamenaly za toto období škody vyšší než 1 milion EUR (26 milionů Kč) – v České republice to bylo 7 % společností, na Slovensku 11 %. Tato čísla jsou alarmující.

Důvodů, proč roste počet podvodů a organizace trpí vysokými ztrátami, je několik – společnostem chybí efektivní vnitřní kontroly, navíc se k nim přidává sílící tlak prostředí. Ať už ze strany vedení, nebo akcionářů. Obávám se, že recese ještě více přispěje ke zhoršení této situace. Firmy by měly brát toto riziko vážně a začít se konečně věnovat potřebné prevenci,” upřesňuje Ján Lalka, výkonný ředitel společnosti Surveilligence.

Češi lépe vymáhají škody

K zajímavým závěrům došel průzkum v oblasti zpětného získávání prostředků a vymáhání škod. V něm jsou mnohem úspěšnější společnosti z České republiky. Více než 50 % prostředků se podařilo získat zpět celé 1/5 českých firem, slovenské se to nepodařilo ani jediné. I tak je vymáhání škod v obou zemích stále nedostatečné.

Chybí důkazy

Pokud se podvod odhalí a vyšetří, ještě není vyhráno. Řada společností totiž není schopna vyvodit právní postih vůči podvodníkovi – chybí jim často důkazy. Uvedla to téměř čtvrtina českých a dvě pětiny slovenských respondentů.

Tento fakt ukazuje nejen na malé využívání interních nebo externích specialistů na podvody (např. auditorů a vyšetřovatelů podvodů), ale také na nedostatečné vzdělávání zaměstnanců a managementu v této oblasti,” dodává Jana Skálová, partnerka české pobočky TPA Horwath.

Prevence stále není brána vážně

V Česku i na Slovensku se používají k prevenci podvodů spíše pasivní nástroje na zamezení podvodů, jako jsou směrnice, interní kontroly nebo monitorování práce zaměstnanců. Z těch aktivnějších jsou to např. prověřování informací o obchodních partnerech, nebo firemní systém nahlašování nekalého jednání. Vzdělávání v oblasti podvodů je využíváno minimálně.

Firmy si neuvědomují riziko, které jim dnes hrozí. A dělají stále stejné chyby – podvod odhalí, vyšetří, ale už nenastaví efektivní systém, aby mu v budoucnu předešly. Přitom škody z podvodů jsou opravdu vysoké a investice do prevence by se jim určitě mnohonásobně vyplatila,” uzavírá Ivan Paule, partner slovenské pobočky TPA Horwath.

Úpadek hodnot, neefektivní soudnictví

Více než 70 % respondentů v Česku uvedlo jako hlavní důvod růstu počtu podvodů úpadek morálních hodnot ve společnosti. Na Slovensku je vnímán jako nejvýznamnější faktor jejich existence neefektivní soudnictví (83 %, v Česku 69 %). Přispívají k nim také nedostatečné anebo zcela chybějící kontroly (Česko 34 %, Slovensko 39 %). Kromě toho rovněž sílí tlak prostředí na spáchání podvodu.

Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko, říká: “Úpadek morálních hodnot ve společnosti a neefektivní soudnictví již delší dobu trápí obě naše země. Pokud nezačneme budovat na všech úrovních etickou kulturu, vzdělávat zaměstnance a hledat morální vzory, které by mohly ostatní inspirovat, nemůžeme čekat v oblasti podvodů výraznější změnu k lepšímu.

Autoři studie se rovněž dotazovali respondentů, které další postupy a nástroje na boj proti korupci a podvodům by měly být zavedeny jako součást protikorupční strategie a politiky vlády. Z nich vyplynulo, že by přivítali např. zavedení veřejného registru odsouzených nebo rotaci kmenových zaměstnanců veřejné správy.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk mf.cz

Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo