Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Dohoda o provedení práce v roce 2012

Firemnifinance.cz

Práce na dohodu o provedení práce je z důvodu nižšího zdanění výhodná pro zaměstnance i zaměstnavatele. Pro příští rok dochází k několika změnám, některé jsou pozitivní jiné nikoliv. Jak se mění legislativní úprava dohod o provedení práce?

 

Dohoda o provedení práce přináší výhodu pro zaměstnavatele i zaměstnance. Hlavní předností je, že dohoda o provedení práce nezakládá účast na nemocenském pojištění. Z odměny z dohody o provedení práce se tak neodvádí sociální a zdravotní pojištění a výše odměny není rozhodující. Toto ustanovení platí v letošním roce.

  • Úspora u zaměstnavatele není rozhodně malá. Jestliže v roce 2011 byla sjednána odměna 20 000 Kč, tak ušetří 6 800 Kč (34 % z 20 000 Kč).
  • Ušetří však i zaměstnanec. Při sjednané odměně 20 000 Kč má zaměstnanec vyšší disponibilní příjem o 2 200 Kč. Neodvede totiž na zdravotním pojištění 900 Kč (4,5 % z 20 000 Kč) a na sociálním pojištění 1 300 Kč (6,5 % z 20 000 Kč).

V roce 2012 tomu však bude jinak, v případě úspěšného legislativního procesu, což se již očekává. Jestliže bude měsíční příjem na základě dohody o provedení práce vyšší než 10 000 Kč, tak bude v tomto měsíci daný příjem podléhat odvodům na sociálním a zdravotním pojištění. Když bude zaměstnanec u zaměstnavatele pracovat na základě více dohod o provedení práce, tak se budou příjmy sčítat.

Práce na dohodu se lépe plánuje

Zaměstnavatelé však rádi využívají dohodu o provedení práce v případech, kdy jim to legislativa dovoluje i z důvodu snazšího plánování pracovníků. Především u sezónních prací. V letní sezóně může totiž zaměstnavatel snadně (minimální administrativa) a bez finančního rizika v podobě odstupného a výpovědní lhůty zajistit plnění dohodnutých zakázek. Dohody o provedení práce jsou tak atraktivní kvůli nižším povinným odvodům, jednodušší administrativě a příznivější pracovně-právní úpravě.

Zvýšení hodin zaměstnavatelé přivítají

Na rozdíl od odvodů sociálního a zdravotního pojištění z dohody o provedení práce u měsíčního příjmu nad 10 000 Kč však zaměstnanci i zaměstnavatelé určitě ocení zvýšení limitu pro práci na dohodu o provedení práce. Dohodu o provední práce může zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřít, jestliže rozsah práce, na který se dohoda uzavírá, není vyšší než 150 hodin (pro rok 2011) v kalendářním roce. Do rozsahu práce se taky započítává doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce. Zaměstnanec tedy může v kalendářním roce s jedním zaměstnavatelem sjednat buďto jednu dohodu o provedení práce v rozsahu 150 hodin, nebo několik dohod o provedení práce, přičemž rozsah práce v těchto několika dohodách nesmí v úhrnu přesáhnout 150 hodin. Pro rok 2012 se rozsah práce zvyšuje na 300 hodin. Zvýšením na 300 hodin tak může pomoci především zaměstnavatelům, jejichž práce je do značné míry sezónní – např. stavebnictví. Tito zaměstnavatelé by určitě přivítali ještě vyšší zvýšení (400 – 500 hodin). V tomto případě by mohli v sezóně (tj. celé čtvrtletí) dohodou o provedení práce řešit dočasnou vyšší potřebu pomocných pracovníků. Dohodu o provedení práce by mohli v letních měsících uzavřít se všemi studenty, stejně jako se studenty pracujících při studiu na pár hodin týdně. Zvýšení počtu hodin u dohody o provedení práce vede k větší pružnosti legislativní úpravy trhu práce a je to jeden z podnětů, jak snižovat nezaměstnanost v zemi.

Bude muset být sjednána doba

Od letošního roku platí, že dohoda o provedení práce musí být sjednána písemně, jinak je neplatná. V dohodě musí být vymezen pracovní úkol, sjednaná odměna za jeho provedení, rozsah práce a zpravidla i doba, v níž má být pracovní úkol proveden. Při stanovení odměny za vykonanou práci dle této dohody se uplatňuje smluvní volnost, jinými slovy řečeno, výše odměny není limitována, přičemž se přihlíží především k charakteru práce. Od roku 2012 bude muset být navíc v písemném vyhotovení vyznačena i doba, na kterou se dohoda o provedení práce uzavírá.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk mf.cz

Články Finance.cz

Zobrazit další články
Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Finance.cz - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Student - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo