Technologie se jeví jako podhodnocené

14.07.2010 | , Capital Partners
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


14.7. 2010 Počítačové a softwarové akcie sestoupily za poslední dvě dekády na nejnižší ohodnocení. To je podle společností Barclays Wealth a UBS náznak možného obratu a v rámci indexu SP 500 by tento sektor mohl začít investovat nebo jinak realizovat své rekordní hotovostní rezervy.

„Podle Bloombergu technologie v rámci benchmarkového indexu pro US akcie klesly v tomto roce o 17 % a stlačily tak kurzy na 15,6 násobek odhadovaného ročního zisku,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Tak levný nebyl největší sektor v indexu od roku 1992 a to včetně šesti měsíců mezi bankrotem Lehman Brothers a začátkem býčího trhu od března 2009.“

Klesající ohodnocení a obrat ve výdajích mohou přidat určitý zdvih do akcií i v případě, že by se naplnily prognózy UBS o zpomalení US růst. „Zásoby peněžních prostředků rostou již šestý kvartál za sebou a přiživují tak spekulace, že šéfové firem budou upgradovat počítače po redukci investic během 3 let,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Jen za minulý týden rostl SP 500 Information Technology Index o 5,6 %, což je nejvíce v tomto roce.“

Dobrým příkladem solidního cashe může být největší výrobce polovodičů společnost Intel, jež projektuje největší nárůst čistého zisku od roku 1990, stejně jako největší producent telefonních čipů společnost Qualcomm. Každá z obou společností disponuje nejméně 11 mld. USD firemní hotovosti a krátkodobých instrumentů. Celkově má technologický průmysl k dispozici více peněz než kterákoliv jiná skupina a to jí dává možnosti v oblasti nových produktů (inovací), nákupu akcií (buyback) nebo zvýšení dividend. „Technologické společnosti byly až do roku 2008 po dobu sedmi let tahouny indexu SP 500 a to i včetně 44% propadu z tohoto roku, kdy US akcie zaznamenaly nejhorší výkon za těchto sedm dekád,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Stejné akcie pak v roce 2009 vylétly o 60 % poté, co první globální recese od 2. světové války de facto skončila.“

Investoři tak mohou spekulovat na zlepšující se stav ekonomik a na druhé straně společnosti z toho mohou těžit. Firmy budou nakupovat nové routery (modemy) a databázové programy. V letošním roce skupina technologických firem doposud klesla o 6,5 % oproti korekci indexu SP 500 o 3,7 %.

Ohodnocení indexu SP 500 pro sektor výrobců počítačů, vývoje softwaru a výrobců čipů jsou oproti roku 1992 níže o 96 %. „Pokud použijeme odhady analytiků pro zisky na rok 2010, je tato skupina ještě levnější,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Jedná se tak o nejnižší násobek ve srovnání s indexem SP 500 od začátku sledování dat v roce 2006.“

Podle indexu Goldman Sachs o předpokládaných technologických nákupech zvýšily US firmy výdaje na počítače a software. V červnu vzrostl index na 56 bodů, kdy hodnota vyšší než 50 indikuje expanzi, zatímco hodnota pod 50 bodů znamená kontrakci.

Pokud by US firmy začaly používat své peněžní prostředky pro nové projekty, mohly by zisky technologií dostat jistý impuls. Společnosti z indexu SP 500 akumulovaly hotovost za posledních 6 kvartálů, což je nejdelší období za 7 let. „K letošnímu poslednímu březnu držely firmy hotovost za 836,8 mld. USD, což je 29% nárůst oproti září 2008,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Na druhé straně korporace mají v průměru 2,28 mld. USD ve formě krátkodobého a dlouhodobého dluhu, což je nižší údaj než v kterémkoliv jiném sektoru.“

Odhad růstu zisků pro technologické firmy od konce roku 2009 zvýšily brokerské firmy na Wall Street o 17 %, což je nejvýše ze všech sektorů indexu SP 500 mimo finanční instituce. Zisky mají letos růst o 42 % ve srovnání s indexem SP 500. Ten má odhad na úrovni + 34 %.

Autor článku

Tiskovka  

Články ze sekce: FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT