Spotřebitelský úvěr využívá necelá polovina Čechů

03.06.2010 | , Cofidis
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


2.6. 2010 Zatímco v Maďarsku využívá spotřebitelského úvěru 73 % a v Rumunsku dokonce 78 % obyvatel, v Česku je to 45 %, na Slovensku ještě o 6 % méně. Vyplývá to z výzkumu, který pro COFIDIS provedla ve výše zmíněných zemích přední společnost na trhu marketingových výzkumů TNS SOFRES (terénní sběr dat v ČR realizovala TNS AISA).

Ačkoliv se spotřebitelský úvěr stává součástí běžného života již téměř poloviny obyvatel v České republice, oproti obyvatelům Maďarska či Rumunska jsou Češi poměrně zdrženliví.

„Toto číslo lze přisuzovat jednak větší konzervativnosti a opatrnosti Čechů, jednak tomu, že v České republice převažují stále firmy, jejichž cílem je odpovědné úvěrování,“ říká Petra Kopfsteinová, marketingový specialista společnosti COFIDIS, a pokračuje: „Češi také přistupují k úvěru zodpovědně, v lednu roku 2010 jsme u svých klientů zaznamenali nejvyšší nárůst zájmu o pojištění úvěru od září 2009 a v současné době jsou pojištěny více než tři čtvrtiny našich klientů.“ 

Nejčastěji si klienti u COFIDISu půjčují na bydlení a zařízení domácnosti. K tomuto účelu úvěr využívá 26 % klientů. Dalších 18 % jej využívá ke koupi nábytku. Třetím nejčastějším důvodem stojícím za rozhodnutím vzít si úvěr je koupě pračky, ledničky, sporáku a dalších druhů bílé techniky. Za tímto účelem si půjčku bere 13 % zákazníků. Půjčené finanční prostředky bývají využívané také ke koupi elektroniky a spotřebního zboží.