Téměř polovina životopisů uvádí vědomé lži

31.05.2010 | , Firemnifinance.cz
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


Téměř polovina lidí uvádí v životopise vědomě nepravdivé údaje. Asi třetina připustila ve svém životopise mírné úpravy, ovšem jen takové, které neposunují původní význam. Naopak jen pětina lidí odmítla, že by si v životopisu některé údaje záměrně upravovala. Ukázal to květnový průzkum pracovního portálu OnlinePráce, kterého se zúčastnilo 562 návštěvníků portálu.

Výsledek ankety, ve které měli respondenti uvést, zda si někdy záměrně upravili údaje v životopisu pro zvýšení šancí na úspěch ve výběrovém řízení, předčil podle Terezy Žákové ze zákaznického servisu OnlinePráce očekávání personalistů.

"Drobné změny v životopisu jsou již naprosto obvyklé. Uchazeči se snaží zvýšit své šance na přijetí do zaměstnání, proto některé údaje, například název předchozí pozice či pracovní náplň popisují vzletněji, než jaká byla realita. Například v porovnání se sekretářkou nebo asistentkou zní výraz 'Executive Assistant' úplně jinak,“ vysvětlila Žáková.

Záměrné zkreslování nebo přímo falšování údajů je podle ní vysoce neetické. Přesto ale takové jednání není podle zkušených personalistů ojedinělé, což potvrdily i výsledky ankety. "V řadě případů dochází i na ověřování některých údajů a získávání referencí, například od bývalých zaměstnavatelů nebo kolegů,“ dodala Žáková.