Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Reklama

Jak na daně a účetnictví při zřizování eshopu

Finance.cz

Čím dál více lidí podniká na internetu a nakupuje a prodává své zboží i v zahraničí. Jaké účetní a daňové dopady se musí respektovat?

 

Podnikání na internetu je v této době velmi zajímavé téma, které má jistě své volné místo na trhu. S touto problematikou jsou spojeny i různé účetní a daňové principy, které si mnohdy neliší od běžných kamenných obchodů, ale můžeme narazit i na některé odlišnosti.


Co je výhodnější - skutečné nebo paušální výdaje

Uvažujme tedy o zřízení e-schopu fyzickou osobou na českém webu a také na Ebay. com (de, uk..atd.). FO by prodávala kosmetiku nakoupenou v České republice, Polsku a Německu. Zatím by FO byla neplátce DPH, nepřesáhla by tedy obrat pro povinnou registraci v ČR, to je 1.mil za posledních 12 měsíců. Tedy takové menší podnikání. Mnoho dotazů je, jestli tato osoba může podnikat jako OSVČ a uplatňovat si výdaje procentem z příjmů, takzvaným paušálem. Uplatňování výdajů procentem z příjmů (pro rok 2010 zatím 60 %) bude u tohoto typu podnikání zřejmě méně výhodné než skutečné výdaje, kam se zahrne pořizovací cena zboží určeného k prodeji + další související náklady (telefony, kancelářské potřeby, obalový materiál, poštovné, cestovné, správa www stránek, poplatky internetových portálů ...).

V principu je tento způsob možný, ale domnívám se, že nevýhodný a do budoucna nekonkurenceschopný. Snad jediná výhoda je v tom, že tato osoba nemusí vést daňovou evidenci nebo účetnictví. Přesto bych této osobě doporučil vést si evidenci došlých faktur, plateb a stavu skladu v nákupních cenách, aby ke konci roku dokázala vyčíslit stav závazků, pohledávek a zásob, pro případ, že se rozhodnete přejít na skutečné výdaje.

Při uplatnění výdajů procentem z příjmů se pak daň vypočítá ze základu daně jako příjmy mínus 60% příjmů, tedy daňovým základem je 40% příjmů a daň je ve výši 15% (prozatím pro rok 2010). Při uplatňování skutečných výdajů bude základ daně zřejmě nižší.


Jaké další odvody musím čekat

Další odvod, který bude muset OSVČ platit, bude platba na sociální a zdravotní pojištění. Vyměřovacím základem je pak polovina daňového základu. Výše odvodu na sociální pojištění je ve výši 29,2 %, na zdravotní pojištění 13,5% z vyměřovacího základu. Při zahájení podnikání bude OSVČ platit alespoň minimální zálohy, (v roce 2010 je 1731 na soc.poj. a 1601 na zdrav.poj.) pro další roky vždy podle skutečnosti za uplynulý rok.


Kdy se registrovat k DPH

Dále však tato osoba nesmí zapomínat na povinnosti z hlediska DPH. To především na limity, kdy se OSVČ stává plátcem DPH.

DPH – limit pro registraci

  • při obratu nad 1 mil. za 12 kalendářních po sobě jdoucích měsících (povinnost registrace do 15 dnů po měsíci, kdy byl překročen obrat, pak se stává plátce od třetího měsíce po překročení obratu) nebo
  • při pořízení zboží z EU v hodnotě nad 326 tis. v běžném kalendářním roce i v předchozím roce.
  • jakmile se stane osoba v ČR plátcem DPH má pak další povinnosti při zasílání zboží do jednotlivých států EU. Pokud bude zboží nakupovat osoba z jiného státu EU, bude muset OSVČ evidovat navíc hodnotu zboží prodaného neplátci DPH v každém daném státě EU. Zde je nebezpečí, pokud prodej do státu EU přesáhne povolenou hodnotu, bude se muset v tomto každém státě zaregistrovat k DPH a v každém státě podávat přiznání k DPH. Limity pro každý stát EU jsou stanoveny v zákonech o DPH jednotlivých států. Lze říci, že limit pro většinu států EU je ve výši 35000 EUR, kromě Německa, Francie, Lucemburska, Nizozemí, Velké Británie a Rakouska, kde je limit 100 000 EUR.

Závěrem lze říci, pokud OSVČ bude prodej přes e-shop provádět v omezeném množství a nepřekročí limity pro registraci k DPH, je možné uplatňovat paušální výdaje procentem z příjmů podle § 7 odstavce 7 zákona o daních z příjmů.


Musím mít podnikatelský účet

K tomuto bude mít tato osoba zřízen podnikatelský účet (i když ani ten není podmínkou, stačí pak osobní účet – pro prokázání příjmů ).

Jestliže však podnikání v této oblasti by se mělo i do budoucna rozvíjet, rozhodně bude vhodné vést minimálně daňovou evidenci a evidence potřebné pro DPH, případně přejít na účetnictví.


Autor je ředitelem společnosti TaxPoint.

TaxPoint


 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk mf.cz

Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Finance.cz - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo