Co týden dal?

21.09.2007 | Elena Ondrová, Finance.cz
FIRMY


Vláda schválila rozpočet, cena elektřiny od příštího roku vzroste, americká centrální banka snížila základní úrokovou sazbu, finská společnost Nokia je nejhodnotnější  evropskou značkou. To jsou jen něktré z událostí právě uplynulého týdne.

Posledních 7 dní ve světě

 • Evropský soud první instance zamítl odvolání americké společnosti Microsoft proti rekordní pokutě 497 milionů eur. Tu mu v roce 2004 vyměřila za porušení hospodářské soutěže Evropská komise, protože firma údajně neférově vytlačovala z trhu výrobce audiovizuálního softwaru.
 • Evropská komise chce, aby byl po roce 2010 u všech nových automobilů zabudován systém tísňového volání eCall. Ten má zajistit automatické přivolání pomoci v případě nehody. EK o tom začne koncem roku vyjednávat se sdruženími evropských a asijských výrobců.
 • Míra nezaměstnanosti na Slovensku klesla v srpnu na nové historické minimum 8,19 procenta z červencových 8,3 procenta. V porovnání s loňským srpnem se míra nezaměstnanosti snížila o 1,66 procentního bodu.
 • Finská společnost Nokia, která je největším výrobcem mobilních telefonů na světě, je nejhodnotnější evropskou značkou. Vyplynulo to z výsledků studie, jejíž výsledky zveřejnil Institut pro evropské značky ve Vídni. Druhé místo obsadil francouzský výrobce a prodejce luxusního zboží LVMH, třetí místo patří britsko-nizozemskému producentovi spotřebního zboží, společnosti Unilever.
 • Americká centrální banka překvapivě snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 4,75 procenta. Banku k tomuto kroku přiměla situace na úvěrových trzích, kvůli které už v srpnu snížila diskontní sazbu. Banka základní úrok naposledy snížila v červnu 2003.
 • Evropská komise navrhla, aby projekt satelitní navigace Galileo, který sužují problémy, financovala EU ze svého rozpočtu. V rámci snah o záchranu jednoho z nejambicióznějších i nejdražších projektů v historii unie na něj chce dát asi 2,4 miliardy eur (66 miliard Kč).
 • Německá vláda schválila slibované otevření pracovního trhu pro vybrané odborníky z nových členských států EU. Od 1. listopadu se tak mohou za prací vydat strojní inženýři, odborníci z automobilového průmyslu či elektroinženýři. Německá vláda tak chce čelit nedostatku těchto pracovníků v Německu.
 • Cena zlata dnes dosáhla osmadvacetiletého maxima 730,25 dolaru za troyskou unci. Způsobily to rekordní minimum dolaru vůči jednotné evropské měně a ceny ropy, které jsou blízko historických maxim. Naposledy bylo zlato tak vysoko v lednu 1980, kdy vyskočilo na rekordních 850 dolarů.

...více informací naleznete na investice.finance.cz/analyzy-komentare/aktualne-z-trhu/.

  

Na našem Prodejním centru můžete rychle a výhodně uzavřít

STAVEBNÍ SPOŘENÍ

Výhodný způsob spoření se státní podporou a pojištěnými vklady. Uzavřete on-line a získejte odměnu až 600 Kč!

PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ

Bezpečný způsob, jak se zajistit na stáří s možností daňových úlev. Uzavřete on-line a získejte polovinu měsíčního příspěvku zpět!

Tip on-line prodeje pro tento týden

Stavební spoření se slevou!
Ještě vám není 26 let a uvažujete o uzavření stavebního spoření? Hypo stavební spořitelna vám nabízí slevu na poplatku za
uzavření smlouvy ve výši 50%. Smlouva musí být sjednaná v tarifu NADSTANDARD variantě NS,NU - EU 1,2 s cílovou částkou 250 000 Kč a více a alespoň jeden rodič účastníka musí být nebo se stát v době uzavření smlouvy klientem Hypo stavební spořitelny. Využijte této nabídky, ušetříte tak minimálně 1 500 Kč na poplatku a za on-line sjednání smlouvy od nás získáte dalších 600 Kč.


Posledních 7 dní doma

 • Téměř dvě třetiny Čechů jsou v zaměstnání spokojeny. V průzkumu společnosti Ipsos tak odpovědělo 62 procent dotázaných zaměstnanců. Česko se umístilo na třetí příčce mezi osmi zkoumanými zeměmi, nejspokojenější jsou pracovníci v Belgii (77 procent), naopak nejméně spokojení jsou se svojí prací Italové (51 procent).  Důležitá pro spokojenost pracovníků byla samostatnost a pracovní doba.
 • Daňoví poplatníci zaplatili od začátku 90. let za špatné úvěry největších tuzemských bank 236 miliard korun. Jde o ztrátu České konsolidační agentury, jejíž činnost v závěru roku skončí. Téměř polovinu tvoří dopad krachu Investiční a Poštovní banky.
 • Řidiči vozidel, kteří způsobí nehodu, se budou moci obtížněji vyhnout penalizaci od pojišťoven zřejmě už od 1. října. Pojišťovny chtějí zamezit přechodům vlastníků aut po nehodě k jiné pojišťovně díky propojení databází informací o klientech povinného ručení.
 • Raiffeisenbank nově poskytuje hypotéku na 120 procent zastavované nemovitosti. Produkt je ovšem určen pouze pro movitější klienty, banka se tak chrání před případnými riziky.
 • Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Výdaje státu se tak v roce 2008 mají vyšplhat na 1,107 bilionu korun, příjmy dosáhnou 1,037 bilionu korun. Schodek 70,8 miliardy korun představuje 2,95 procenta HDP. Rozpočet nyní posoudí sněmovna.
 • Vláda chce od ledna zrušit zhruba polovinu ze současného počtu programů podpory bydlení, které jsou financovány ze Státního fondu rozvoje bydlení. Vyplývá to z návrhu rozpočtu fondu na příští rok.
 • Energetická společnost ČEZ zvýší od ledna ceny tzv. silové elektřiny o 14,4 procenta. V celkových platbách domácností za elektřinu by se to mělo projevit zvýšením zhruba o devět až deset procent. Do konečných cen se vedle vlastní ceny elektřiny promítne ještě předpokládané zvýšení cen za regulovanou složku, tedy přenos a distribuci. 
 • Největší domácí obchodník s ojetými vozy AAA Auto by mohl vydat další emisi akcií na začátku roku 2009. Firma příští týden vstupuje na pražskou a budapešťskou burzu, kam hodlá umístit zhruba 28 % akcií. Rozsah nové emise zatím společnost zvažuje.

...více informací naleznete na investice.finance.cz/analyzy-komentare/aktualne-z-trhu/.


Posledních 7 dní na našem serveru

 • Burzovní index je základním statistickým indikátorem popisujícím vývoj celého burzovního trhu. Pro investory základním ukazatelem, který jim říká jak se daný trh v čase vyvíjí. Sledovat indexy může být velmi zajímavé a také pohodlné. Místo několika desítek či stovek kurzů stačí zaregistrovat pouze jediné číslo. Index však může sloužit jako nástroj pro zhodnocení peněz. Více o indexech naleznate v našem novém průvodci Burzovní indexy v sekci Kapitálový trh.

 • Nevíte jak si stojí vaše mzda v porovnání s celostátním průměrem? Náš kalkulátor průměrné mzdy vám porovná výši vaší mzdy s celostátním průměrem v minulém čtvrtletí a to nejen ve vztahu k průměrné mzdě, ale hlavně k průměru ve vašem odvětví. Zjistíte zda je vaše mzda pod nebo nad průměrnou mzdou.


Fintriky

Vysokoškolský studentský život s sebou přináší mnohé radosti ale i starosti. Studenti musejí vynaložit nemalé náklady za ubytování, menzu či školné. A právě na studenty jsme se zaměřili v naší pravidelné rubrice finančních tipů a triků. V pondělí jsme se podívali na studentské účty, které nabízí oproti běžným účtům řadu výhod. Dále jsme se podívali jak může s financováním studia pomoci třeba stipendium či úvěr od banky. Čtvrtek byl věnován různým studentským slevám a konečně v pátek jsme se zaměřili na studenstké brigády a jejich zdanění.

 

Anketa

Nováček na českém pojistném trhu, pojišťovna Direct, která se zaměřuje na autopojištění, přišla s unikátní nabídkou. Nabízí všem motoristům 20% slevu oproti cenám, které platí u konkurence. V naší anketě jsme vám položili otázku, zda je pro vás taková nabídka dostatečně zajímavá.

 • Ano, nabídku využiji - 36 %
 • Ne, pojišťovnu měnit nehodlám - 52 %
 • Povinné ručení se mě netýká - 12 %


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát 5 0.5

Články ze sekce: FIRMYPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.