Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zrušení bez likvidace

Ke zrušení obchodní korporace bez likvidace rozumíme především její plynulý přechod na právního nástupce – tak je tomu v případě přeměn právnických osob, tj. fúzí, rozdělením, změnou právní formy obchodní korporace a dále převodem jmění na společníka a přeshraničním přemístění sídla, včetně přeshraničních přeměn, a v dalších případech, kdy tak stanoví zákon, např. v rámci insolvenčního řízení.

Při přeměně musí být stanoven tzv. rozhodný den, od něhož se jednání zanikající právnické osoby považuje z účetního hlediska za jednání uskutečněné na účet nástupnické osoby.

Tuto problematiku řeší jednak nový Obchodní zákoník, tak také zákon o peměnách obchodních společností a družstev.

Fúze sloučením nebo splynutím

 

  • Při sloučení nejméně jedna ze zúčastněných osob zaniká; práva a povinnosti zanikajících osob přechází na jedinou ze zúčastněných osob jako na nástupnickou právnickou osobu.
  • Při splynutí naopak zanikají všechny zúčastněné osoby a na jejich místě vzniká nová právnická osoba jako osoba nástupnická, na ni také přecházejí práva a povinnosti všech zanikajících osob.

Rozdělení

Rozdělení obchodní korporace se může uskutečnit formou rozštěpení se vznikem nových společností, rozdělení sloučením, rozdělení odštěpením se vznikem nových společností, rozdělení odštěpením sloučením nebo kombinací více způsobů rozdělení.

Změna právní formy

Při změně právní formy se neruší ani nezaniká obchodní korporace, jejíž právní forma se mění, pouze se mění právní poměry a právní postavení jejích členů. Změnu právní formy lze provést pouze stanoví-li tak zákon.

Převod jmění na společníka

Převod jmění na společníka lze uskutečnit jen za podmínek stanovených u jednotlivých forem obchodních korporací, a to rozhodnutím společníků, příp. příslušného orgánu obchodní korporace, že jmění společnosti včetně práv a povinností z pracovněprávních vztahů převezme jeden přejímající společník. Zrušení družstva s převodem jmění na člena družstva se však zakazuje.

Přeshraniční přemístění sídla

Přeshraniční přemístění sídla obchodní korporace může být realizováno dvěma způsoby. Jednak přemístěním zahraniční právnické osoby do České republiky a jednak přemístěním obchodní korporace, která sídlí na území České republiky a byla založena na základě českého právního řádu, do jiného členského státu EU, to vše při splnění stanovených zákonných podmínek.

Zdroj: Businessinfo.cz

Požadavek skončil chybou, která byla zaznamenána