Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Založení s.r.o.

Společnost s ručením omezeným je společnost, za jejíž dluhy ručí společníci společně a nerozdílně do výše, v jaké nesplnili vkladové povinnosti podle stavu zapsaného v obchodním rejstříku v době, kdy byli věřitelem vyzváni k plnění.

 

Základní kapitál společnosti s ručením omezeným

 

Základní kapitál s.r.o. musí činit minimálně 1,- Kč. V případě jediného společníka musí být základní kapitál splacen v plné výši před podáním návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Je-li společníků více, může se před zápisem do OR splatit pouze 30% základního kapitálu. Zbytek musí být splacen do 5-ti let.

 

Označení společnosti

 

Firma musí obsahovat označení "společnost s ručením omezeným", postačí však zkratka "spol. s r.o." nebo "s.r.o.".

 

Jak založit společnost s ručením omezeným

 

Společnost s ručením omezeným může založit jediný společník (fyzická nebo právnická osoba – jiné s.r.o., a.s), který vlastní 100% obchodního podílu, a nebo ji může založit více společníků.  Minimální výše vkladu jednoho společníka je 1 Kč, ledaže společenská smlouva určí, že výše vkladu je vyšší. Výše vkladu může být pro jednotlivé společníky stanovena rozdílně a celková výše vkladů musí souhlasit s výší základního kapitálu společnosti.

1. Sepsání zakladatelské listiny nebo společenské smlouvy

Pokud má s.r.o. jediného společníka, jde o zakladatelskou listinu. Pokud má více společníků, jde o společenskou smlouvu. V obou dokumentech se uvádí:

  • firmu společnosti,
  • sídlo společnosti,
  • předmět podnikání nebo činnosti společnosti
  • určení společníků uvedením jména a bydliště nebo sídla,
  • určení druhů podílů každého společníka a práv a povinností s nimi spojených, dovoluje-li společenská smlouva vznik různých druhů podílů,
  • výši vkladu nebo vkladů připadajících na podíl nebo podíly,
  • výši základního kapitálu,
  • počet jednatelů a způsob jejich jednání za společnost
  • vkladovou povinnost zakladatelů, včetně lhůty pro její splnění,
  • údaj o tom, koho zakladatelé určují jednatelem nebo jednateli, popřípadě členy jiných orgánů společnosti, kteří mají být podle tohoto zákona voleni valnou hromadou,
  • určení správce vkladů,
  • u nepeněžitého vkladu jeho popis, jeho ocenění, částku, kterou se započítává na emisní kurs, a určení osoby znalce, který provede ocenění nepeněžitého vkladu,
  • povinnosti a práva společníků a 
  • způsob zániku a jeho následky.

2. Zajištění podnikatelského oprávnění

3. První valná hromada

Na první valné hromadě se mezi společníky dohodne obsah společenské smlouvy, její sepsání a ověření notářem. Tím dochází k založení společnosti.

4. Splacení vkladů

Před podáním návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku musí být splaceno celé emisní ážio a na každý peněžitý vklad musí být splaceno nejméně 30 %. Pokud je společnost založena jediním zakladatelem, může být zapsána do obchodního rejstříku až po splacení celého základního kapitálu.

Před vznikem společnosti spravuje splacené vklady nebo jejich části zakladatel, který tím byl pověřen ve společenské nebo zakladatelské smlouvě. 

5. Návrh na zápis do obchodního rejstříku

Návrh na zápis do obchodního rejstříku se musí podat do 90 dnů od založení společnosti. Návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku podepisují všichni jednatelé a musí obsahovat:

  • společenskou smlouvu, resp. zakladatelskou listinu ve formě notářského zápisu,
  • podnikatelská oprávnění (výpis z živnostenského rejstříku),
  • doklad o splacení základního kapitálu (potvrzení správce vkladu o složení vkladů - potvrzení banky o splacení základního kapitálu)
  • doklad o právním titulu užívání nemovitosti, ve které je umístěno sídlo (např. nájemní smlouva o užívání nebytových prostor nebo doklad o vlastnictví výpisem z katastru nemovitostí),
     

    Postačí, pokud zakladatelský dokument uvádí pouze název obce, kde je sídlo právnické osoby, do obchodního rejstříku se ale musí zapsat plná adresa sídla.

  • čestné prohlášení a podpisové vzory budoucích jednatelů (notářsky ověřené),

Formulář návrhu na zápis je ke stažení v sekci Formuláře ke stažení. Podpisy musí být úředně ověřené.

6. Společnost vzniká zápisem do obchodního rejstříku

7. Předání vkladů správcem vkladu a postupné splácení dosud nesplacených vkladů

Poté, co je s.r.o. zapsána do obchodního rejstříku, je správce vkladu povinen splacené vklady předat a to i s plody a užitky společnosti. To se netýká peněžitých vkladů, které byly uloženy na zvláštním účtu u banky nebo družstva před tímto zápisem.

Peněžité vklady je možné splácet po dobu 5 let po vzniku společnosti.

 

Orgány společnosti s ručením omezeným

 

Valná hromada je nejvyšším orgánem společnosti. Do její působnosti patří schválení jednání učiněných jménem společnosti, schvalování řádné, mimořádné a konsolidované účetní závěrky, schvalování stanov a jejich změn, rozhodování o změně obsahu společenské smlouvy, rozhodování o zvýšení či snížení základního kapitálu, jmenování, odvolání a odměňování jednatelů a členů dozorčí rady.

Valná hromada je schopná usnášení za přítomnosti společníků, kteří mají alespoň polovinu všech hlasů, pokud společenská smlouva nevyžaduje vyšší počet hlasů. Každý společník má jeden hlas na každou 1 Kč svého vkladu, pokud ze společenské smlouvy nevyplývá něco jiného.

Statutárním orgánem společnosti je jeden nebo více jednatelů. Pokud je jednatelů více, může jménem společnosti jednat každý z nich, pokud společenská smlouva nebo stanovy neříkají něco jiného. Jednatele jmenuje valná hromada z řad společníků nebo jiných fyzických osob.

Dozorčí rada dohlíží na činnost jednatelů, nahlíží do obchodních a účetních knih a jiných dokladů, přezkoumává řádnou, mimořádnou a konsolidovanou uzávěrku a podává návrh na rozdělení zisku nebo úhradu ztráty... Svá vyjádření předkládá valné hromadě.

 

Rozdělení zisku

 

Zisk společnosti se rozdělí podle výše vkladů, pokud ze společenské smlouvy nevyplývá něco jiného. Zisk společnosti se daní sazbou daně z příjmů právnických osob, podíly musí společníci zdanit sazbou daně z příjmů fyzických osob.

 

Požadavek skončil chybou, která byla zaznamenána