Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Založení evropské společnosti

Evropská společnost (Societas Europaea, SE) je akciovou společností založenou podle evropského práva.

Pokud evropské právo některé záležitosti neupravuje nebo je upravuje jen částečně, postupuje se podle

  • právních předpisů v dané zemi EU, které se týkají výhradně evropských společností, nebo
  • právních předpisů, které se týkají akciové společnosti, anebo 
  • stanovami společnosti.

K založení Evropské společnosti může dojít následujícími způsoby: :

  • fúzí již existujících obchodních společností - při sloučení přebírá přejímající společnost právní formu SE, při splynutí má tuto formu nově vytvořená společnost. Fúze jsou popsány v abecedě o zániku podniku.
  • vytvořením holdingové Evropské společnosti - dochází k propojení například akciové společnosti a společnosti s ručením omezeným, které byly založeny podle práva některého člena EU a mají sídlo a hlavní správu na území EU. Další podmínkou je, že minimálně dvě z nich podléhají právu různých členských států nebo měly minimálně dva roky dceřinou společnost podléhající právu jiného členského státu.
  • založením dceřiné společnosti - obchodní společnosti a právnické osoby, které byly založeny podle práva některého z členů EU a mají sídlo na území EU, mohou založit Evropskou společnost jako svou dceřinou společnost úpisem akcií, pokud podléhají právu odlišných členských zemí nebo měly po dobu nejméně dvou let dceřinou společnost v jiném členském státě.
  • změnou právní formy dosavadní akciové společnosti na Evropskou společnost - akciová společnost založená podle práva některého člena EU a mající sídlo i hlavní správu na území EU, může změnit svoji právní formu na Evropskou společnost, pokud měla nejméně po dva roky dceřinou společnost podléhající právu jiného členského státu.

Minimální základní kapitál Evropské společnosti činí 120 000 eur. Pokud ale národní předpisy požadují u společností s určitým předmětem podnikání vyšší základní kapitál, platí národní předpisy.

Sídlo Evropské společnosti se musí nacházet na území EU, ve stejném členském státě jako její správní ústředí. Členský stát může kromě toho uložit společnosti zapsané do rejstříku v dané zemi povinnost mít správní ústředí a sídlo na stejném místě.

Každá Evropská společnost se zapisuje v členském státě EU, ve kterém má sídlo, do rejstříku určeného národními předpisy. Oznámení o tomto zápisu se zveřejní v Úředním věstníku Evropských společenství.

Evropská společnost má valnou hromadu a buď dozorčí orgán a řídící orgán (dualistický systém), nebo správní orgán (monistický systém). Členský stát může stanovit, že generální ředitel nebo generální ředitelé odpovídají za běžné každodenní vedení společnosti za stejných podmínek, jaké platí pro akciové společnosti se sídlem na jeho území.

Požadavek skončil chybou, která byla zaznamenána