Zisk Fannie Mae byl loni rekordní, splatí pomoc od státu

21.02.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Washington 21. února (ČTK) - Americké hypoteční agentuře Fannie Mae loni vzrostl čistý zisk na rekordních 84 miliard USD (1,7 bilionu Kč) ze 17,2 miliardy USD v roce 2012. Hospodaření podpořil vysoký růst cen domů a daňové zvýhodnění. Společnost současně oznámila, že po vyplacení dividendy za čtvrté čtvrtletí loňského roku plně splatí veškerou pomoc, kterou obdržela od americké vlády v době finanční krize.

Fannie Mae, která je ve Spojených státech největším poskytovatelem peněz na hypoteční financování, vyplatí příští měsíc americkému ministerstvu financí za čtvrté čtvrtletí dividendu 7,2 miliardy dolarů. Celkem již státu doposud na dividendách vyplatila zhruba 114 miliard USD. Od daňových poplatníků na svoji záchranu získala 116 miliard USD.

Fannie Mae potvrdila, že očekává zisk i v nejbližší budoucnosti. Nicméně by zisk neměl dosahovat již takové výše jako loni, kdy výsledky podpořilo účetní daňové zvýhodnění po nahromaděných ztrátách z hypoték v minulých letech. Agentura rovněž loni získala miliardy dolarů z urovnání řady sporů s velkými bankami kvůli špatným hypotečním cenným papírům, které od nich koupila před finanční krizí.

Fannie Mae spolu s menší agenturou Freddie Mac vlastní či garantují zhruba polovinu všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. Obě agentury tvrdě zasáhla krize na hypotečním trhu, americká vláda se proto v září 2008 rozhodla převzít nad nimi kontrolu. Daňoví poplatníci za záchranu obou firem podle agentury AP zaplatili zhruba 187 miliard USD. Také menší Freddie již pomoc splatila.

Pozvolné zotavování trhu s bydlením pomohlo vrátit Fannie Mae i Freddie Mac zpět k zisku. Jejich splátky vládní půjčky pomohly loni snížit deficit amerického rozpočtu na nejnižší hodnotu za pět let.

Fannie Mae a Freddie Mac nenabízejí přímo úvěry, ale kupují hypoteční úvěry od bank a dalších úvěrových institucí. Ty pak jako balíčky přemění na dluhopisy pojištěné proti nesplácení, které nabízejí investorům po celém světě.

Na rozdíl od jiných společností zachráněných z peněz daňových poplatníků v době finanční krize, zůstanou Fannie Mae a Freddie Mac i po vykázaní zisku pod státní kontrolou, dokud Kongres nerozhodne o jejich dalším osudu. Americký prezident Barack Obama navrhl rozsáhlou reorganizaci amerického systému financování hypoték, včetně postupného zrušení obou agentur. Cílem je nahradit je systémem, při kterém by hlavní rizika z poskytování úvěrů nesl soukromý sektor, a ne stát.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK