Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Pravidla pro podnikání v Polsku 1. část

Založení s. r. o.

Přestože se administrativní a legislativní požadavky pro podnikání v Polsku zlepšují, tak patří Polsku dle hodnocení Světové banky (Doing Business 2010) až 117. místo na světě v hodnocení jednoduchosti podmínek k podnikání. Ve zprávě je hodnoceno počet nutných administrativních úkonů k založení s. r. o., jak dlouho celá procedura trvá, minimální kapitál nutný k založení a náklady spojené se založením s. r. o.

Založení nové společnosti s ručením omezeným trvá v průměru měsíc. Je nutné učinit tyto kroky:

  • 1. Sepsání zakladatelské smlouvy a její potvrzení notářem. Náklady na notáře závisí na mnoha okolnostech. Zpravidla se odměna notáře pohybuje od 5 000 PLN do 25 000 PLN.
  • 2. Složení základního kapitálu v bance. K otevření firemního bankovního účtu u společnosti s ručením omezeným je zapotřebí bance předložit zakladatelskou smlouvu a číslo REGON.
  • 3. Zápis do obchodního rejstříku vedeným Národním soudem. Při zápisu do obchodního rejstříku získá společnost současně statistické číslo (REGON), daňové identifikační číslo (NIP) a vstup do Úřadu sociálního zabezpečení. Celé registrace a získání všech čísel trvá přibližně celý měsíc. Tento krok je důvodem, proč založení společnosti s ručením omezeným trvá v Polsku cca. 30 dní. Ostatní úkony jsou uskutečněny během jediného dne. Poplatek za zápis do obchodního rejstříku činí 1 500 PLN.
  • 4. Registrace k DPH. K DPH se musí registrovat podnikatelé, jejichž roční obrat je vyšší než 100 tisíc PLN. Pokud společnost plánuje provést budoucí zahraniční obchodní činnost v rámci EU, musí se zaregistrovat jako plátce DPH v EU. Společnost musí předložit žádost k DPH před zahájením zahraničně obchodní činnosti v EU.
  • 5. Registrace společnosti u Národního ústavu pro inspekci (Panstwowa Inspekcja Sanitarna). Registraci je nutno provést do 30 dní od zahájení podnikání, pokud společnost zaměstnává alespoň jednoho zaměstnance.
  • 6. Registrace společnosti u Národní inspekce práce (Panstwowa Inspekcja Pracy). Registraci je nutno provést do 30 dní od zahájení podnikání, pokud společnost zaměstnává alespoň jednoho zaměstnance.


S informacemi pomůže PAIZ

Investování v Polsku je pro řadu českých firem atraktivní. Velký polský trh nabízí možnost uplatnění v mnoha oborech. Stějně jako v ostatních zemích se situace na trhu mění, aktuální informace o současných státních pobídkách, záměrech či situací v jednotlivých odvětních národního hospodářství lze najít na stránkách PAIZ (Polish Information and Foreign Investment Agency), www.paiz.gov.pl. Všechny informace jsou k dispozici anglicky. PAIZ např. každoročně zveřejňuje bružuru o podmínkách podnikání v Polsku v daném roce a mnoho dalších užitečných informací. Kde dále na internetu hledat informace a rady k podnikání v Polsku?


Finanční nároky na založení firmy

Nejrozšířenějšími společnostmi jsou společnost s ručením omezeným a akciová společnost. Minimální kapitálový požadavek na založení společnosti s ručením omezeným (spólka z ograniczona odpowiedzialnościa - sp. z o.o.) je 5 000 PLN (cca. 1 200 €). Polsko patří mezi země, kde došlo k výraznému snížení základního kapitálu. V roce 2008 se desetinásobně snížil kapitálový požadavek (z 50 tisíc PLN na 5 tisíc PLN).

Společnost s ručením omezeným může založit pouze jeden společník. Minimální kapitálový požadavek na založení akciové společnosti (spólka akcyjna, S.A.) je 100 000 PLN. Akciovou společnost mohou, na rozdíl od společnosti s ručením omezeným, založit pouze nejméně tři zakladatelé. Další právní formy společnosti jsou, např. komanditní společnost (spólka komandytowa – sp.k.), partnerství (spólka jawna – sp.j.), omezená akciová společnost (spólka komandytowo-akcyjna – S.K.A.).

Požadavek skončil chybou, která byla zaznamenána