FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE NA DOHODY

odpovídal(a): Elena

Důchodce na DPP

Dobrý den,potřebovala bych poradit ohledně zaměstnání důchodkyně,paní bude pracovat jen asi 20 hodin měsíčně,jakou bude mít smlouvu,a kolik musím za ní zaplatit ZP a SP?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud jsem na rodičovské dovolené,…

Dobrý den, pokud jsem na rodičovské dovolené, mohu pro svého zaměstnavetele vykonat práci na Dohodu o provedení práce? Jednalo by se o stejný druh práce jak jsem vykonávala před odchodem na rodičák? Děkuji Vám za odpověď Lada Kollmannová



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebuji se zorientovat v čistém…

Dobrý den, potřebuji se zorientovat v čistém výdělku z DPP a ve zdaňování dohod. Budu moc ráda, když mi s tím pomůžete. 1. Když mám studenta, který pro mě pracuje na dohodu o provedení práce a jeho měsíční hrubá mzda je uvedu př.7.200,-Kč/měsíčně. Podepsal mi růžové prohlášení. Kolik je jeho čistá mzda, kterou mu vyplácím? Může být dohoda o provedení práce sjednána za odpracované hodiny? Např. 60,-Kč/h s tím, že nepřesáhne 300h za rok? 2. Mám zaměstnance, který pro mě pracuje na DPP, ale je zároveň na ÚP. Může si u mě přivydělávat na Dohodu? Může u mě taky požadovat podepsání růžového prohlášení, aby mohl na konci roku uplatnit daňové zvýhodnění? Pokud je to možné, tak když tento člověk si u mě na dohodu vydělá měsíčně 9.600,- a podepíše u mě růžové prohlášení, kolik bude jeho čistá mzda, kterou ode mě obdrží? Děkuji Vám vřele za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

chtěla bych se zeptat, pobírám částečný invalidní…

chtěla bych se zeptat, pobírám částečný invalidní důchod. Do jaké výše si mohu měsíčně, popř. ročně, přivydělat, abych nemusela platit sociální a zdravotní pojištění, popř. odvádět daň? Je to vůbec možné? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Mezi zaměstnavatelem a…

Dobrý den, prosím o radu. Mezi zaměstnavatelem a mnou bylo v rámci chystané dohody o pracovní činnosti domluveno, že mi za vykonávanou činnost v celkovém rozsahu 80 hodin (8 týdnů po 10 hodinách) bude vyplaceno 12 600 Kč. V textu DPČ byla ale chybně uvedena hodinová odměna 300 Kč/h a DPČ je už v běhu. Zaměstnavatel i já počítáme s odměnou 12 600 Kč. Je možné vyplatit 12 600 Kč za 42 hodin (42 * 300 = 12 600), případně danou částku za 80 hodin s nižší hodinovou odměnou (12 600 / 80 = 157,50)? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřeboval by jsem poradit.…

Dobrý den, potřeboval by jsem poradit. Spolupracuju s programatorem na projektu, ale odměna za odvedenou práci bude až podíl ze zisku prodeje. Můžete mi poradit jak má vypadat pracovní smlouva?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Nemám status denního studenta,studuji…

Dobrý den. Nemám status denního studenta,studuji dálkově.Mám uzavřenu DPP max. 300 hod. ročně a jsem současně vedená na úřadu práce.Za první měsíc na brigádě jsem dostala 4.410,-Kč hotově. Dotaz č.1.:Údajně musím každý měsíc chodit dokládat příjem na úřad práce? Dotaz č.2.:Pokud jsem přesáhla příjem 4.250,-Kč,co se mění ve vztahu k úřadu práce ? Dotaz č.3.: Zaměstnavatel mi nedal žádnou výplatní pásku,ale pouze paragon na 4.410,-Kč ,může to tak být ? Děkuji za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se…

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se vypočítavá čistá mzda na DPČ v případě, že mám HPP. Od května jsem pracovala jen na DPČ, kde mám dohodu do konce roku 2013. Od 1.11. budu na témže pracovišti, ale pod jiným zaměstnavatelem, pracovat na HPP. Ráda bych odpracovala několik hodin na na původní dohodu, tedy DPČ. Kdybych si vydělala např 5.000,- hrubého na DPČ, kolik by činila má čistá mzda? Žádná kalkulačka na výpočet mzdy nekalkuluje druhý prac. poměr. Jde mi o to, že vím, že daňová sleva 2.070,- Kč je pouze na jedno zaměstnání. Znamená to, že v případě, kdy bude DPČ mé další zaměstnání, bude mi z oněch 5.000,- stržena daň 2.070 + další poplatky? Můžete mi doporučit, kolik si ideálně vydělat v hrubém, aby byl můj výdělek co nejefektivnější vhledem k daním a poplatkům? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DPP po dobu evidence na ÚP

Dobrý den , prosím o informaci , pokud budu v evidenci Uradu Práce a budu pobírat podporu v nezaměstnanosti ale současne bych ráda pracovala brigádně , v jakém poměru se mi podpora bude krátit . Nerozumím totiž tomu , zda pokud budu mít brigádu se mi podpora uplne zastaví nebo jen dle počtu dnu , kdy budu pracovat . Už nyní mám DPP s agenturou , ale nepracuji denne , je to tak 2x týdne po 7,5 hod. Dekuji Eva Nagyova


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění z DPP

Dobrý den, chceme přijmout zaměstnankyni evidovanou na úřadě práce na "dohodu o provedení práce". Jedná se o sezónní předvánoční práci. Avšak je pravděpodobné, že za měsíc listopad by její odměna z dohody byla vyšší než 4.250,- Kč, a proto by ji zpětně úřad práce vyřadil z evidence. Její odměna z dohody by však byla zároveň nižší než 10.000,- Kč, a nebyla by tedy zdravotně pojištěna. Zaměstnankyně naléhá, že z tohoto důvodu je zaměstanavatel povinen ji zaměstnat na hlavní pracovní poměr - aby měla placeno ZP. Existuje taková povinnost zaměstnavatele, pokud DPP bude v rozmezí 4.250,- - 10.000,- Kč, člověk není v evidenci ÚP a nemá jiný HPP a ani není státní pojištěnec? A nebo sjednat DPP a paní si musí ZP zaplatit sama? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, je mi 17 let, nemám status studenta, protože studuji dálkově, ale také mám dvě brigády - dohoda o provedení práce. Chtěla jsem se zeptat, jak to se je zdaněním, když mi zaměstnavatel nic nestrhává, ani jsem nic navíc nepodepisovala??? A ještě jak to je se zdravotním pojištěním, když mám DPP, musím si sama platit zdravotní pojištění nebo je možné to udělat tak, aby to platil stát nebo někdo jiný? Děkuju za každou radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem lékařka. Od listopadu budu na ÚP…

Dobrý den, jsem lékařka. Od listopadu budu na ÚP. Od ledna mám slíbenou práci na 2 dny v týdnu pravidelně + zástup navíc podle potřeby. Mezi tím budu mít příležitostné zástupy i jinde, pravděpodobně na DPP. Jaký pracovní poměr by bylo nejvhodnější zvolit v případě domluvené relativně pravidelné práce od ledna - ohledně platby daní, zdravotního a sociálního pojištění? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, při práci na DPP (tj. max 300 hod/rok)…

Dobrý den, při práci na DPP (tj. max 300 hod/rok) je místo výkonu práce jinde než sídlo zaměstnavatele. Pokud jede tento zaměstnanec z místa výkonu do sídla firmy, počítají se tyto hodiny strávené na cestě do odpracované doby (pokud se mu proplácí cestovné-cestuje soukromým vozem) a je eventuelně možné nějakým předpisem dobu strávenou na cestě vyloučit z odpracované doby, ale aby měl nárok na proplacení PHM + tzv. amortizace (3,60 Kč/km)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj dotaz se týká potvrzení o výši…

Dobrý den, můj dotaz se týká potvrzení o výši čtvrtletního příjmu. Žádáme o příspěvek na bydlení a k této žádosti se přikládá potvrzení o výši čtvrtletního příjmu všech členů domácnosti. Já po celý rok přiznávám pouze výživné, jiný příjem ani nemám. Teď si ale přivydělávám na letní brigádě. Jako studentka nedaním (mám podepsaný "růžový papír"). Musím v říjnu za další čtvrtletí hlásit i příjem z brigády, přestože jsou to nezdaněné příjmy? Díky za odpověď. Krásný den přeje Nikol


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Byla jsem na úřadu práce a k tomu mám…

Dobrý den. Byla jsem na úřadu práce a k tomu mám dohodu o provedení práce na 300 hodin, vím že si musím zaplatit sociální a zdravotní pojištění sama, ale nevím kolik by to sociální pojištění bylo když jsem si vydělala 6 520 Kč čistého. Můžete mi prosím říct víc? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, mám celkem 3 otázky. První zní: s…

Dobrý večer, mám celkem 3 otázky. První zní: s manželem jsme si založili živnost (hospodu)a občas tam pracujeme, musíme mít pro sebe také udělanou dohodu o provedení práce? Druhý: samozřejmě si nevyplácíme žádnou mzdu i přesto musíme odvádět srážkovou daň 15%? Třetí: já jsem na rodičovské dovolené a mohu takto manželovi vypomáhat? Děkuji Goldová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od 1.8.2013 činí minimální hodinová…

Dobrý den, od 1.8.2013 činí minimální hodinová mzda při 7,5 hodinové pracovní době 54,- Kč. Jaká je minimální mzda pro dohodu o provedení práce? Zaměstnanec bude pracovat 7,5 hodiny denně do vyčerpání 300 hodin za rok, týdenní pracovní doba v dohodě uvedena není. Dosud byl odměňován 53,- Kč/ hod. Musí nyní pracovat za 54,- Kč hod.? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz. Jsem PID a nemohu vystačit…

Dobrý den, mám dotaz. Jsem PID a nemohu vystačit s důchodem při dnešních cenách. Chci si přivydělat! Jakou smlouvu či dohodu o provedené práci mohu uzavřít,abych nepřišla o důchod?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud nastupuje zaměstnanec na dohodu…

Dobrý den, pokud nastupuje zaměstnanec na dohodu o provedení práce je nutná lékařská vstupní prohlídka, slyšela jsem, že už to neplatí. Děkuji Rostásová Irena


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Jsem lékařka ve specializační…

Dobrý den, Jsem lékařka ve specializační přípravě k atestaci a od září tohoto roku musím nastoupit na půl roku stáží po různých odděleních nemocnic. Tyto stáže si musím sama hradit, mzdu za ně samozřejmě mít nebudu. Zároveň jsem matka samoživitelka. Vydělávat si budu maximálně 2 dny v týdnu a to každý den u jiného zaměstnavatele. Prosím Vás o informaci, jak je to s placením soc. a zdrav. pojištění, v případě že u jednoho zaměstnavatele budu mít úvazek 0,15 - zde mi bylo řečeno, že si budu muset na toto pojištění částečně doplácet, jelikož můj plat bude velmi malý. A druhý zaměstnavatel mi nabízí práci na dohodu, aby za mě nemusel platit soc. a zdrav. pojištění. Zajímalo by mě, v případě, že bych si vydělala do 10 tis. celkem, kolik by částka na soc. a zdrav, pojištění dělala. V případě rozšíření úvazku u práce na dohodu, jsou nějaké rozdíly při výdělku pod 10 tis. a nad 10 tis., četla jsem, že při vyšším výdělku již je zaměstnavatel povinen platit zdrav. a soc. pojištění i v případě práce na dohodu. Také bych se ráda dozvěděla, kam se ev. s placením těchto poplatků za soc. a zdrav. pojištění obracet - na finanční úřad ? Mnohokrát Vám předem děkuji za odpověď.