Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Eskontní úvěr

Směnka

Pokud jste majitelem směnky, můžete ji nabídnout k odkupu některé z bank a dalších finančních institucí. V praxi rozlišujeme směnku vlastní a cizí .

Směnka vlastní (solosměnka) představuje slib zaplatit určitou částku. Vystavuje ji dlužník, majitelem je věřitel, tzv. remitent.

Směnka cizí (trata) představuje příkaz zaplatit určitou částku. Vystavuje ji věřitel ve vztahu k dlužníkovi, který ji musí přijmout a tím se stává akceptantem.


Převedení směnky

Pokud banka souhlasí s odkupem směnky, vzniká eskontní úvěr. Směnka se tím převádí na banku a věřitel obdrží částku, které se rovná její nominální hodnotě snížené o eskontní provizi (tzv. diskont). Eskontní provize také zahrnuje rizikovou prémii, náklady související s transakcí... 

Eskontní úvěr se může poskytovat i opakovaně na základě rámcové smlouvy o eskontu směnek (tzv. směnečného obliga).


V době splatnosti

V době splatnosti banka předkládá směnku k úhradě dlužníkovi, případně ručitelům. Pokud ji nikdo z nich nesplní, obrací na svého klienta a požaduje splacení úvěru (jen v případě eskontování cizí směnky).


Výhody a nevýhody eskontního úvěru

Eskontní úvěr je relativně rychlý úvěr s poměrně nízkou úrokovou sazbou. Tím, že je zajištěný směnkou, nepožaduje jiné zajištění.

Nevýhodou je povinnost splatit úvěr, pokud dlužník nezaplatí (v případě eskontování cizí směnky). Tím se může podnik dostat do velmi nepříjemné situace.

Požadavek skončil chybou, která byla zaznamenána