Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Jaké kurzy použít

OSVČ, která nevede podvojné účetnictví

OSVČ, která nevede podvojné účetnictví, může použít pro účely daně z příjmů jednotný kurs vyhlašovný Ministerstvem financí České republiky - nyní Generálního finančního ředitelství, pro rok 2010 platí kurzy dle pokynu GFR-D-1 ze dne 25.1.2011. OSVČ také může použít kurzy, které se používají v účetnictví, tj. buď denní kurz ČNB nebo pevný kurz ČNB.

Pevným kurzem se přitom rozumí kurz stanovený například k prvnímu dni určitého předem stanoveného období. Období je možné stanovit dle uvážení, může to být týden, 14 dní, měsíc, 2 měsíce, čtvrtletí, pololetí, nebo pevný kurz pro celý rok dle kurzu ČNB platného k 1.1. daného roku. Stanovená doba pouze nesmí přesáhnout účetní (zdaňovací) období - §24/7 zákona o účetnictví.

OSVČ, která vede podvojné účetnictví

OSVČ, které vedou podvojné účetnictví, a právnické osoby, kromě osob, které mají bankovní či podobnou licenci (§24/8 zákona o účetnictvím) používají kurzy ČNB buď denní nebo pevné, stejně jako je uvedeno výše.

Jsou dále povinni přecenit finanční majetek, pohledávky a závazky v cizích měnách kurzem ČNB platným k poslednímu dni účetního období (= k rozvahovému dni). Kurzové rozdíly jsou daňově uznatelný náklad, resp. výnos.

Pro všechny případy platí, že v případě nákupu nebo prodeje cizí měny za českou měnu lze k okamžiku ocenění použít kurzu, za který byly tyto hodnoty nakoupeny nebo prodány. Toto se vztahuje například i na úhradu faktury v cizí měně, která byla provedena z/na účet v českých korunách.

Požadavek skončil chybou, která byla zaznamenána