Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Paušální výdaje

Osoba samostatně výdělečně činná má dvě možnosti – uplatnit výdaje ve skutečné výši nebo použít paušální výdaje. Ty se rovnají 80 % z příjmů z řemeslných živností a zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství, 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání, 40 % z příjmů z jiných příjmů ze samostatné výdělečné činnosti s výjimkou příjmů z pronájmu majetku zařazeného v obchodním majetku, kde se uplatňuje paušál 30 % - tento paušál se uplatňuje i u příjmů z nájmu nemovitých věcí a bytů. Pokud jste nevedli evidenci výdajů, pak vám nezbude jiná možnost - pozor však na limity pro uplatnění výdajových paušálů. Uplatnění výdajů není třeba finančnímu úřadu nahlašovat, tato skutečnost se uvádí v daňovém přiznání. 

U 30% výdajového paušálu z příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku, příjmy z nájmu nemovitých věcí nebo bytů - dle § 9 lze nejvýše uplatnit výdaje do částky 600000 Kč; u 40 %,výdajového paušálu z jiných příjmů ze samostatné činnosti lze nejvýše uplatnit výdaje do částky 800000 Kč.

U výdajových paušálů je od roku 2015 zaveden maximální limit pro uplatnění výdajových paušálů i u zbývajícího 60% a 80% paušálu. Limit pro všechny paušální výdaje tak bude odpovídat tržbám ve výši 2 000 000 Kč.
U příjmů ze zemědělské činnosti, řemeslného podnikání, lesního a vodního hospodářství tak bude možné při použití paušálů uplatnit jako výdaj maximálně 1 600 000 Kč a u příjmů z ostatního živnostenského podnikání maximálně 1 200 000 Kč.

Paušální výdaje není možné uplatnit, pokud jste spoluvlastníky majetku a příjmy a výdaje nejsou rozděleny mezi spoluvlastníky podle spoluvlastnických podílů. Pokud jste účastníkem sdružení bez právní subjektivity a příjmy a výdaje nejsou rozděleny rovným dílem. Dalším takovým případem je sdružení fyzických osob. Pokud jedna z fyzických osob uplatňuje paušální výdaje, musí totéž provést všichni členové sdružení.


Porovnání se skutečnými výdaji

Pokud jste evidovali výdaje, pak je dobré porovnat obě varianty a vybrat si tu, která znamená nižší základ daně. Pokud se rozhodnete uplatnit paušální výdaje, plynou z toho dvě omezení – musíte tak učinit pro všechny činnosti a nelze to zpětně změnit. Pokud se rozhodnete pro uplatnění výdajů ve skutečné výši, musíte respektovat zákonná ustanovení (viz níže), která v některých případech nejsou jednoznačná. Pokud si nejste jistí, můžete kontaktovat finanční úřad, který je ze zákona povinen oznámit, jestli vámi popsaný výdaj je nebo není daňově uznatelný (za poplatek), nebo daňového poradce.


Přechod ze skutečných výdajů na paušální

Zcela samostatnou kategorií je přechod ze skutečných výdajů na paušální. Největší komplikací jsou závazky, pohledávky a zásoby. Může se například stát, že jste v roce 2014 uplatňovali skutečné výdaje a v roce 2015 chcete přejít na paušální, ke konci roku 2014 ale máte pohledávky, závazky a zásoby. V tomto případě musíte podat dodatečné přiznání za rok 2014 a o hodnotu pohledávek zvýšit příjmy roku 2014, o hodnotu závazků zvýšit výdaje a o hodnotu zásob snížit výdaje roku 2014. Tyto položky se projeví v tabulce E přílohy 1 DAP jako položky zvyšující nebo snižující základ daně. Vedle dodatečného přiznání je třeba podat i opravné přehledy na SP a ZP (můžete si stáhnout formulář příslušných přehledů), protože se tím změní vyměřovací základ pro pojistné za rok 2014 a na zálohy pro rok 2015. Příjmy, které v roce 2015 plynou z takové pohledávky, se pak nezahrnují mezi příjmy tohoto roku.


Paušál na auta

Nově je možné uplatnit paušál na auta. Místo složité evidence dokladů, máte možnost uplatnit na každé auto výdaj 5000 Kč / měsíc, pokud ho používáte i pro soukromé účely, 4000 Kč / měsíc. Paušál je možné použít maximálně na 3 auta. Kromě výdajů na pohonné hmoty je v paušálu zahrnuto i parkovné. Ostatní výdaje je třeba krátit o 20 % jejich prokázané výše.

Požadavek skončil chybou, která byla zaznamenána